
17. Konferencja PTA – Alergia w zmieniającym się świecie. Trwa rejestracja!
XVII Konferencja Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w Toruniu.
W dniach od 9 do 12 kwietnia 2025 roku, Hotel Copernicus w Toruniu stanie się centralnym punktem polskiej alergologii, gdzie odbędzie się 17. Konferencja Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Tematem przewodnim tegorocznego spotkania jest „Alergia w zmieniającym się świecie”, co doskonale oddaje wyzwania stojące przed współczesną medycyną, szczególnie w kontekście dynamicznych zmian klimatycznych, technologicznych oraz epidemiologicznych.
Program konferencji, niezwykle bogaty i różnorodny, uwzględnia zarówno sesje plenarne, interaktywne warsztaty, jak i sesje tematyczne sekcji problemowych PTA. Na uwagę zasługują między innymi prelekcje poświęcone nowoczesnym metodom diagnostycznym, w tym diagnostyce molekularnej alergii, oraz najnowszym trendom w terapii biologicznej chorób alergicznych.
Pierwszego dnia, podczas sesji przedinauguracyjnej, uczestnicy wysłuchają wykładów dotyczących nowości w diagnostyce i leczeniu alergicznej aspergilozy oskrzelowo-płucnej (ABPA), znaczenia marihuany w alergologii oraz aktualizacji standardów leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Sesja ta będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z ekspertami reprezentującymi ośrodki z Gdańska, Katowic i Krakowa.
Interesującym punktem konferencji będzie sesja plenarna dotycząca wykorzystania technologii mHealth oraz sztucznej inteligencji (AI) w alergologii, którą poprowadzi prof. Jean Bousquet z Montpellier. Uczestnicy dowiedzą się także, jak perspektywy rozwoju alergologii widzi krajowy konsultant, prof. Karina Jahnz-Różyk.
W kolejnych dniach konferencji, szczególną uwagę przyciągają sesje plenarnie poświęcone standardom leczenia astmy oraz mastocytozy układowej. Eksperci omówią zagadnienia związane z terapiami biologicznymi, między innymi zastosowanie leków biologicznych w ciąży oraz leczenie pacjentów z astmą ciężką. Ważną częścią będą warsztaty dotyczące cyfryzacji i AI w leczeniu astmy, gdzie poruszona zostanie praktyczna strona zastosowania technologii cyfrowych w codziennej praktyce alergologicznej.
Nie zabraknie również tematyki profilaktyki, w tym istotnych zagadnień dotyczących szczepień przeciwko infekcjom wirusowym u pacjentów z astmą, jak również kwestii alergii pokarmowych, diagnostyki różnicowej astmy u dzieci oraz alergii na leki.
Konferencja zakończy się warsztatami specjalistycznymi dedykowanymi pielęgniarkom alergologicznym, gdzie omawiane będą praktyczne aspekty prowadzenia testów skórnych oraz prób prowokacyjnych, jak również diagnostyka czynnościowa chorób układu oddechowego.
Wydarzenie to jest nie tylko możliwością poszerzenia swojej wiedzy, ale również doskonałą okazją do nawiązania kontaktów oraz wymiany doświadczeń wśród specjalistów z całego kraju.
Rejestracja oraz szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia: https://konferencja2025.pta.med.pl/
Patronem medialnym wydarzenia jest portal TygodnikMedyczny.pl.