Koronawirus w PolscePolska

5. Dzień Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej z poradami lekarzy specjalistów i szczepieniami przeciw Covid-19

Z porad lekarzy specjalistów, m.in. chirurga, kardiologa, pulmonologa i psychologa będzie można skorzystać podczas obchodów 5. Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej, które potrwają od piątku do niedzieli. Zainteresowani będą mogli w Centrum Pomocy przy ul. Smoleńsk zaszczepić się przeciw Covid-19.

“W piątek będziemy mieć do dyspozycji około stu szczepionek” – mówił PAP dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Tomasz Stec.

Zainteresowani nie muszą się wcześniej rejestrować, muszą tylko spełniać kwalifikacje medyczne. Szczepienia będą się odbywać w prowadzonym przez Dzieło Pomocy św. o. Pio Centrum Pomocy przy ul. Smoleńsk. W tym samym miejscu porad będą udzielać specjaliści ze Stowarzyszenia Lekarze Nadziei. Lekarze z fundacji Przystań Medyczna będą dostępni od piątku do niedzieli w siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia przy ul. Siennej 5.

Godziny dyżurów są opublikowane na plakatach, ulotkach i stronach internetowych. Znajdują się tam też informacje o wszystkich wydarzeniach.

Potrzebujący będą mogli zasięgnąć porad zawodowych, socjalnych i prawnych, wziąć udział w warsztatach teatralnych, rękodzielniczych i plastycznych, a także skorzystać z sakramentu spowiedzi i mszy św.

Z powodu wciąż trwającej pandemii koronawirusa, podobnie jak przed rokiem, na Małym Rynku nie będzie namiotu, w którym samotni, wykluczeni, potrzebujący i bezdomni mogą się spotkać. “Celowo staramy się organizować wydarzenia w różnych miejscach, żeby osoby potrzebujące nie spotykały się w jednym miejscu i w jednym czasie, ale mogły swobodnie się przemieszczać” – wyjaśnił ks. Stec.

W sobotę o godz. 15. mszę św. w bazylice Mariackiej odprawi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po niej potrzebujący otrzymają paczki. Przygotowano 700 termosów, które od razu będzie można napełnić ciepłą zupą ugotowaną przez siostry albertynki. Rozdawane będą zestawy ciepłych czapek, szalików i rękawiczek oraz skarpetki zebrane przez uczniów krakowskich szkół.

Prowiant – kanapki i paczki kawy – będą rozdawane także po niedzielnej mszy św. o godz. 13.00 w bazylice Mariackiej. Obchody zakończy wspólne świętowanie u sióstr Albertynek w sanktuarium św. Brata Alberta przy ul. Woronicza. Siostry wspólnie z wolontariuszami przygotowały przedstawienie teatralne.

5. Światowy Dzień Ubogich odbywa się pod hasłem “Ubogich zawsze macie u siebie”. Papież Franciszek w orędziu przygotowanym na ten dzień zaapelował, aby nie czekać, aż ubodzy zapukają do naszych drzwi. “Pilnie potrzeba, abyśmy dotarli do nich w ich własnych domach, w szpitalach i w domach opieki, na ulicach i w ciemnych zaułkach, gdzie czasem się chowają, w schroniskach i w centrach przyjęć” – napisał Ojciec Święty. Zwrócił też uwagę, że z powodu pandemii zwiększyła się niezmiernie liczba ubogich, a w niektórych krajach najsłabsi zostają pozbawieni podstawowych środków do życia.

Jak podkreśla ks. Tomasz Stec Archidiecezja Krakowska i działający w niej Caritas, zgromadzenia zakonne i stowarzyszenia wspierają potrzebujących, ubogich, wykluczonych przez cały rok wydając im posiłki, ubrania, opiekując się chorymi. “Światowy Dzień Ubóstwa ma położyć akcent i zwrócił uwagę społeczeństwa na to, że taki problem istnieje, żebyśmy umieli dostrzec tych ludzi wokół siebie i przyjść im z pomocą, ale nie tylko, bo także możemy zaczerpnąć coś od ubogich dla siebie, oni mają swoją historię, swoje doświadczenie i możemy z tego skorzystać” – wskazał dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej.(PAP)

Małgorzata Wosion

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close