Koronawirus w PolscePolska

Adam Niedzielski w “Gościu Niedzielnym”: Po pierwsze profilaktyka

Zmierzamy w kierunku endemii COVID-19, czyli stałego występowania choroby na danym terenie, jednak bez wywoływania tak negatywnych skutków, jakie powoduje epidemia – powiedział “Gościowi Niedzielnemu” minister zdrowia Adam Niedzielski. W wywiadzie można też przeczytać o konieczności regularnych badań, skutkach pandemii i opiece zdrowotnej nad uchodźcami z Ukrainy.

“Czekamy na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA)” – powiedział minister pytany o czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Dodał, że jak do tej pory nie ma informacji, żeby producenci złożyli wnioski z badań klinicznych dotyczące skuteczności czwartej dawki.

“Daliśmy zielone światło do szczepień czwartą dawką dla grup największego ryzyka, czyli osób powyżej 80. roku życia i z upośledzoną odpornością” – przekazał.

Pytany o dług zdrowotny Polaków, który powstał w wyniku pandemii, nakreślił strategię rządu.

“Ta strategia zakłada kilka kluczowych elementów. Pierwszy z nich, który w zasadzie już zastosowaliśmy, to zlikwidowanie limitów przyjęć do specjalistów, co oznacza nie tylko kwestię konsultacji medycznych, lecz także uwolnienie bardziej zaawansowanej diagnostyki – bo płacimy za każde nadwykonanie. Kolejny element to inwestycje w profilaktykę” – podkreślił.

Oznaczać ma to m.in. redefinicję programu “Profilaktyka 40+”.

“Chcemy też wprowadzić kolejny program profilaktyczny o roboczej nazwie +Ruch na receptę+, którego założenia przygotowujemy wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów” – dodał.(PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close