Zdrowie

Akcja profilaktyczna Zdrowie pod Kontrolą – IFMSA-Poland

Dnia 7 kwietnia 2021 roku rusza po raz 22 ogólnopolska akcja „Zdrowie pod Kontrolą” organizowana w Krakowie przez dwa Oddziały Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland – Oddziału Kraków oraz Oddziału Kraków Południe.

Data rozpoczęcia akcji nie jest przypadkowa, gdyż 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia (World Health Day). Z tej okazji studenci kierunków medycznych przygotowali ogólnopolskie wydarzenie promujące dbanie o swoje zdrowie. W obecnych czasach światowej pandemii słowo “zdrowie” zyskało jeszcze bardziej na znaczeniu. Na powitanie i pożegnanie częściej niż kiedyś życzymy sobie zdrowia. Troszczymy się bardziej o siebie i swoich bliskich, nosimy maski, trzymamy dystans społeczny, częściej myjemy i dezynfekujemy dłonie oraz szczepimy się. Wszystko po to, aby pozostać zdrowym.

Wówczas, nasuwają się pytania – czym tak właściwie jest zdrowie? Dlaczego odgrywa tak istotną rolę? Jak o nie dbać? Co się dzieje, kiedy nie jesteśmy zdrowi? Wasza ciekawość z pewnością zostanie zaspokojona podczas naszego wydarzenia.

Przygotowaliśmy webinary z zakresu profilaktyki prozdrowotnej, sportu i prewencji chorób cywilizacyjnych oraz zaprosiliśmy ekspertów w tych dziedzinach. Oprócz tego organizujemy 10-dniowe wyzwanie NA ZDROWIE. Będzie ono polegało na wykonaniu każdego dnia wskazanego zadania, stanowiącego małą zmianę, która może w pozytywny sposób wpłynąć na nasze życie.

Możliwe, że będą to czynności, które przed pandemią bez problemu wykonywaliście regularnie, a teraz trudno jest wam wprowadzić je na nowo do codziennej rutyny. Można również sprawdzić co przygotowaliśmy, obserwując nasz projekt. „Zdrowie pod Kontrolą”, która jest cykliczną akcją edukacyjną, prozdrowotną i społeczną, w którą angażuje się 19 Oddziałów Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

W poprzednich latach, nasze wydarzenie odbywało się w galeriach handlowych, gdzie wszystkim zainteresowanym mierzyliśmy podstawowe parametry zdrowotne, takie jak poziom glukozy we krwi czy wartość ciśnienia tętniczego. Przeprowadzaliśmy badania antropometryczne, obliczaliśmy wskaźnik BMI oraz prowadziliśmy zapisy do bazy Dawców Szpiku DKMS. Każdego roku z oferowanych przez nas bezpłatnych badań skorzystało ponad 9 tysięcy osób.

Z racji sytuacji epidemiologicznej akcja musi przybrać teraz nieco inny wymiar. Nie oznacza to jednak, że nasze wydarzenie straci na wartości. Studenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu zadbali o to, aby zmiana wyszła wszystkim na dobre. W dużej mierze działania zostały przeniesione do sieci, natomiast nie ustajemy ani na chwilę, nadal chcemy zwiększać świadomość nie tylko studentów, ale całego społeczeństwa.

Zapraszamy do odwiedzenia strony Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddziału Kraków oraz Kraków Południe na Facebooku:

oraz Instagramie:

gdzie zorganizujemy szereg prelekcji dotyczących działań prozdrowotnych, 10-dniowe wyzwanie na zdrowie oraz serię merytorycznych publikacji i infografik. Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, których zachęcimy do zadbania o siebie i do regularnych badań profilaktycznych.

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close