Apteki – wyzwania i oczekiwania w starzejącym się społeczeństwie
rodowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek, co szczególnie dotyka osoby starsze oraz mieszkańców mniejszych miejscowości. Pacjenci są zdania, że apteka powinna być czymś więcej niż tylko miejscem sprzedaży leków, a farmaceuta kimś więcej niż tylko osobą je podającą.
Pomimo że pacjenci są ostatecznymi beneficjentami usług aptecznych, w ostatnich latach nie zauważają, aby byli dostatecznie uwzględniani przy wprowadzanych zmianach na rynku aptecznym. Dostępność placówek aptecznych oraz świadczonych w nich usług jest szczególnie istotna w obliczu postępującego starzenia się polskiego społeczeństwa. Prognozy GUS wskazują, że do 2060 roku osoby w wieku 65+ będą stanowić aż 30% społeczeństwa. Równocześnie, w ciągu ostatnich siedmiu lat z mapy Polski zniknęło niemal 3000 aptek.
Hasło “Apteka dla Pacjenta” nabiera w tym kontekście szczególnego znaczenia. Z najnowszych badań wynika, że Polacy darzą farmaceutów dużym zaufaniem i pragną, by ich rola była bardziej rozbudowana. Tymczasem tylko w zeszłym roku liczba osób w wieku 65+ zwiększyła się o niemal 200 tysięcy, osiągając ponad 7,5 miliona. Więcej na ten temat w najnowszym programie @szczerze_o_pieniadzach, którego gospodarzem jest Ernest Bodziuch, opowiedzą prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji oraz dr Beata Stepanow, Wiceprezes Koalicji na Pomoc Niesamodzielnym.
YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=P_E8R8VSY8o