Choroby rzadkieNauka i badania

Badania dotyczące białka BVES oraz jego ważnej roli w dystrofii mięśniowej

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Indiana School of Medicine rzucają nowe światło na rozwój i leczenie rzadkiej postaci dystrofii mięśniowej. Wyniki badań zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie “Nature Communications”.

Dystrofie mięśniowe to grupa chorób mięśniowych wywołanych mutacjami genetycznymi. Istnieje kilka głównych odmian, w tym dystrofia mięśniowo-ramieniowa. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, około 2 na 100 000 osób jest dotkniętych różnymi podtypami dystrofii mięśniowo-ramieniowej, która może rozwijać się w dowolnym wieku.

“Jako stosunkowo nowa forma dystrofii mięśniowej, bardzo niewiele wiadomo o rozwoju dystrofii mięśniowo-ramieniowej typu 25, a nie ma dostępnej żadnej terapii dla pacjentów” – powiedział Renzhi Han, profesor pediatrii w Herman B Wells Center for Pediatric Research i główny autor artykułu. “Naszym głównym celem badania było zrozumienie molekularnej patogenezy dystrofii mięśniowej wywołanej mutacjami genetycznymi w BVES oraz opracowanie terapii dla tej postaci choroby.”

Badanie dotyczyło roli białka naczyniowego substancji osierdziowej (BVES) w rozwoju dystrofii mięśniowej i atrofii. Naukowcy odkryli, że model badawczy pozbawiony BVES wykazywał objawy podobne do tych obserwowanych u ludzi. Dalsze badania wykazały, że BVES oddziałuje z enzymem o nazwie ADCY9, hamując jego aktywność w syntezie cyklicznego AMP, ważnego czynnika sygnalizacyjnego w wielu procesach biologicznych. Badanie wykazało również, że brak BVES prowadził do nadmiernej aktywności degradacji proteasomów ubikwitynowych. Co ważne, bortezomib, specyficzny inhibitor degradacji proteasomów ubikwitynowych zatwierdzony przez amerykańską Administrację Żywności i Leków do leczenia niektórych nowotworów, istotnie poprawiał funkcjonowanie szkieletowych mięśni pozbawionych BVES. Ogólnie rzecz biorąc, te wyniki sugerują, że BVES może odgrywać kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia mięśni, a leczenie farmakologiczne hamujące degradację proteasomów może być skuteczne w łagodzeniu dystrofii mięśniowej związaną z brakiem BVES.

“Zrozumienie przyczyn choroby mięśniowej przybliża nas krok bliżej do znalezienia lekarstw dla pacjentów” – powiedział Haiwen Li, doktorant i współautor opublikowanego badania. “Nasze badania rzucają nowe światło na terapeutyczne opcje leczenia dla pacjentów z mutacjami BVES i doprowadzą do kolejnych ważnych badań mających na celu pomoc w innych chorobach.”

Mutacje w BVES są również związane z arytmiami serca i nowotworami. Badacze planują w przyszłości zbadanie roli mutacji genetycznych w innych problemach zdrowotnych. Wcześniej przeprowadzili badanie kliniczne, które wykazało, że wirus adenoasocjacyjny-BVES może poprawić patologię i funkcję mięśni w modelu mysim z dystrofią mięśniowo-ramieniową typu 25. Wyniki tych badań zostały opublikowane w “Molecular Therapy”.

Na podstawie inf. Nature Communications
DOI: 10.1038/s41467-023-37496-8

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close