Koronawirus - strefa wiedzy

Badanie: Omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych do 8 dni, na skórze do 21 godzin

Omikron pozostaje na powierzchniach plastikowych znacznie dłużej niż poprzednie warianty koronawirusa – wykazało nowe badanie japońskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kyoto. Omikron może przetrwać na plastiku do 193,5 godziny – ok. 8 dni, a na skórze do ponad 21 godzin – sprecyzowano.

“Nasze badanie wykazało, że Omikron spośród wszystkich tzw. wariantów niepokojących (VOC – variant of concern) jest najbardziej trwały w środowisku, co może być jednym z głównych powodów wyparcia przez niego Delty i szybkiego rozprzestrzenienia” – napisano w publikacji naukowej.

Japońscy badacze przekazali, że pomimo wyższej odporności nowego wariantu na etanol w porównaniu z pierwotnym szczepem Covid-19, Omikron jest całkowicie unieszkodliwiany po około 15 sekundach kontaktu z płynem dezynfekcyjnym. “Wysoce zachęcamy, by dalej korzystać z takich płynów (…) zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)” – napisano.

Jak podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), Omikron jest wariantem dominującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Badanie nie zostało jeszcze ocenione przez inne instytucje badawcze. (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close