Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Belgia: złagodzone zasady testowania i kwarantanny dla zaszczepionych po kontakcie wysokiego ryzyka

W Belgii każda osoba zaszczepiona przeciw Covid-19, która miała kontakt wysokiego ryzyka, od 10 stycznia nie będzie już musiała poddawać się kwarantannie ani wykonywać testu PCR pod warunkiem, że nie więcej niż pięć miesięcy temu otrzymała drugą lub przypominającą dawkę szczepionki – informuje telewizja VRT.

Każdy, kto nie spełnia tego warunku, musi poddać się kwarantannie – podkreślono.

Taką decyzję podjęły władze Belgii, gdzie ze względu na wysoką zakaźność wariantu Omikron gwałtownie rośnie liczba infekcji. Rozwój sytuacji epidemicznej wywiera presję na ośrodki testowe, a związane z nowym wariantem kwarantanny mogą poważnie wpłynąć na gospodarkę, bo rośnie liczba pracowników zmuszonych do pozostania w domu.

Organizacje pracodawców domagały się więc bardziej elastycznych zasad kwarantanny i testowania. Z drugiej strony naukowcy byli bardziej powściągliwi – wirusolodzy Marc Van Ranst i Steven Van Gucht przekonywali, że z czysto naukowego punktu widzenia złagodzenie reguł byłoby „niedobrym pomysłem”.

Od 10 stycznia każdy, kto został zaszczepiony i otrzymał szczepionkę w ciągu ostatnich pięciu miesięcy (w formie drugiej dawki lub dawki przypominającej), nie musi już wykonywać testu PCR po kontakcie wysokiego ryzyka i nie musi być dłużej poddawany kwarantannie.

Osoby zaszczepione, które nie przeszły pełnego schematu szczepienia ani nie dostały dawki przypominającej w ciągu ostatnich pięciu miesięcy, nadal będą podlegać kwarantannie przez 10 dni po kontakcie wysokiego ryzyka. Mogą zostać zwolnione z kwarantanny od czwartego dnia, jeśli do 10. dnia włącznie będą wykazywać codzienne negatywne wyniki autotestów.

10-dniowa kwarantanna po kontakcie wysokiego ryzyka będzie obowiązkowa również dla osób niezaszczepionych, ale będą mogły ją opuścić dopiero od siódmego dnia. Od tego momentu musi również być w stanie codziennie wykazywać negatywne wyniki autotestów.

Każdy zakażony nadal musi się izolować. Okres izolacji ulega skróceniu z 10 dni do siedmiu dni. Kto nie ma już żadnych objawów, może zostać zwolniony z izolacji pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku autotestu.

W wyniku tych nowych zasad stosowanie testów PCR dla kontaktów wysokiego ryzyka zostanie całkowicie wyeliminowane. Testy PCR posłużą jedynie do określenia infekcji, a nie do zakończenia kwarantanny.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close