Ginekologia i położnictwoZdrowie

Bolesne miesiączki – objaw endometriozy

Lepiej wybrać się do ginekologa, jeśli problemem jest przewlekły ból w czasie miesiączki. Inne sygnały alarmowe to także bardzo obfite krwawienia i tzw. plamienie w trakcie cyklu, ból odczuwany podczas stosunku, przy wypróżnieniach i oddawaniu moczu.
Czy endometriozę można łatwo zdiagnozować?
Nie. Na endometriozę najczęściej chorują kobiety w wieku 25- 35 lat, ale pierwsze jej objawy mogą się pojawić u nastolatek, wraz z pierwszymi miesiączkami.
Endometriozę można pomylić z zapaleniem przydatków, zespołem jelita drażliwego lub innymi dolegliwościami. Problem z właściwą diagnozą wynika z wielości nieswoistych objawów, które mogą manifestować inne schorzenia: bóle w okolicach biodra i pachwiny, które mogą promieniować do odbytnicy, bolesne stosunki seksualne, ból podczas wypróżniania i oddawania moczu.
Endometriozę najlepiej jest potwierdzić mało inwazyjnym badaniem laparoskopowym.
Ważne!
Często wmawia się kobietom, że miesiączka po prostu „musi boleć”. Niesłusznie. Dr Joanna Pabich-Worożbit z II Kliniki Ginekologii i Położnictwa Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie podkreśla: niepokojący jest wszelki przewlekły ból występujący podczas miesiączki.
Co to jest endometrioza?
Powodowana jest rozrastaniem się błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamę macicy, w inne miejsca ciała. Jej ogniska najczęściej umiejscawiają się na jajnikach oraz w innych narządach miednicy mniejszej. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. U zdrowych kobiet znajdujące się poza macicą komórki błony śluzowej są likwidowane przez układ odpornościowy. U chorych kobiet są jednak tolerowane.
W konsekwencji w różnych miejscach powstają wszczepy nieprawidłowych komórek, które powodują stany zapalne, a następnie stale powiększające się zrosty doprowadzające do nieodwracalnego włóknienia tkanek i zniekształcenia oraz sklejania się narządów miednicy.
Endometrioza może być przyczyną niepłodności.
Na całym świecie na endometriozę może chorować nawet 200 mln kobiet, w Polsce – około 1 mln.
Justyna Wojteczek
Zdrowie PAP

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close