Koronawirus na Świecie

Brazylia: szczepienia najwcześniej po 20 stycznia

Ogólnokrajowa kampania szczepień rozpocznie się w Brazylii nie wcześniej niż 20 stycznia – zapowiedział we wtorek szef resortu zdrowia Elcio Franco. Zaapelował do producentów szczepionek, by jak najszybciej dopełnili formalności i zdobyli zezwolenia.

“Bez spełnienia wymogów przewidzianych w procesie uzyskiwania zezwoleń na użycie szczepionki w sytuacjach nadzwyczajnych, a potem w ramach tzw. pełnej procedury, nie ma mowy o podpisaniu przez rząd umów z producentami” – zapowiedział minister.

Zarazem dodał, że w odpowiedzi na skargi ze strony koncernu Pfizer, że narzucona przez Państwową Agencję Nadzoru Zdrowotnego (Anvisa) procedura jest wyjątkowo uciążliwa, rząd “uczynić wszystko, by poprawić atmosferę w rozmowach z producentami szczepionek przeciwko Covid-19”. Dodał, że władze nie mają możliwości nakłonienia kierownictwa koncernu Pfizer, by “rozpoczęło starania o zezwolenie na stosowanie szczepionki w sytuacjach nadzwyczajnych”.

Dodał, że z perspektywy resortu “nie ma większych przeszkód, by szczepionka stała się dostępna”. Datę 20 stycznia, jako początek kampanii brazylijskich szczepień, uznał za “najbardziej optymistyczny scenariusz”.

Tymczasem sytuacja epidemiologiczna w Brazylii z dnia na dzień się pogarsza. Zgodnie z danymi, jakie ministerstwo zdrowia upubliczniło we wtorek, w ciągu ostatniej doby liczba zakażeń wzrosła w Brazylii o 58 178 przypadków, a z powodu Covid-19 zmarło w tym okresie 1111 ludzi. Było to najgorszy dzień, gdy chodzi o liczbę przypadków śmiertelnych od 15 września. W ocenie ekspertów szacunki te wskazują jednoznacznie, że druga fala epidemii przybiera na sile.

Od początku epidemii w Brazylii odnotowano 7.6 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Łącznie zmarło 192 681 osób chorujących na Covid-19.

Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, pod względem liczby zakażeń. Natomiast pod względem liczby zgonów kraj ten wyprzedzają tylko Stany Zjednoczone.

Zarówno w Brazylii, jak i na świecie narasta krytyka pod adresem władz Brazylii, która nie zainicjowała jeszcze szczepień, choć kraj notuje wysoki dobowy przyrost zakażeń i zgonów. (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close