Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Bułgaria: 99,3 proc. zmarłych na Covid-19 to osoby niezaszczepione

Tylko 0,7 proc. zmarłych z powodu Covid-19 było w pełni zaszczepionych, poinformował w środę bułgarski resort zdrowia. Od 1 marca, kiedy odnotowano pierwszy zgon zaszczepionej osoby, do 14 września, w Bułgarii z powodu Covid-19 zmarły 9494 osoby, wśród nich 64 były zaszczepione.

Według resortu 92,8 proc. hospitalizowanych pacjentów to również osoby niezaszczepione. Szczepionki radykalnie obniżają zakażenia i konieczność hospitalizacji, także przy wariancie Delta koronawirusa, która przeważa obecnie w Bułgarii, podkreślił przedstawiciel resortu zdrowia.

W okresie od 1 do 14 września do szpitali z powodu SARS-CoV-2 trafiło 6488 osób, spośród których 468 czyli 7,2 proc. było zaszczepionych.

W pełni zaszczepionych według ostatnich danych resortu jest 18 proc. społeczeństwa. Ten niski wskaźnik prowadzi do wysokiej umieralności. Ogólna liczba zgonów z powodu koronawirusa zbliża się do 20 tys. W ostatniej dobie odnotowano 83 zgony i 2029 nowych zakażeń.

Resort przestrzega, że szpitale są przepełnione i wkrótce osiągną granice możliwości leczenia chorych.

Resort opublikował te dane jako odpowiedź na liczne żądania antyszczepionkowców, w tym lekarzy, mówiących o dużej liczbie zmarłych osób, które były zaszczepione.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close