Koronawirus w Polsce

Centrum e-Zdrowia: e-skierowane na szczepienie przeciw COVID-19 nie ma kodu

E-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 nie ma kodu jak inne e-skierowania. Rejestracja na szczepienie jest również odmienna – podało w piątek Centrum e-Zdrowia.

Placówki medyczne od piątku 8 stycznia mają ustawowy obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Jak podało Centrum e-Zdrowia, e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 nie ma kodu jak inne e-skierowania.

“Będzie widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta osoby, której je wystawiono, ale procedura rejestracji na szczepienie jest odmienna niż w przypadku innych e-skierowań” – podkreśliło Centrum w komunikacie.

Przypomniało, że umówienie pacjenta na szczepienie będzie odbywało się z wykorzystaniem centralnego systemu e-rejestracji, integrującego indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień.

Pacjent będzie mógł się umówić na konkretny termin, dzwoniąc na infolinię NFZ pod numer 989 lub elektronicznie przez swe Internetowe Konto Pacjenta (po uprzednim zalogowaniu, wykorzystując Profil Zaufany) lub u swojego lekarza POZ bądź w punkcie szczepień.

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Do tej pory zaszczepiono w tzw. szpitalach węzłowych blisko 190 tys. osób z grupy zero. Należą od niej m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków.

Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podkreślił w czwartek, że od 15 stycznia seniorzy 70 plus z e-skierowaniem będą mogli umówić się na konkretny termin szczepień. E-skierowanie dla nich tworzone będzie automatycznie według nr PESEL. Na początku przyszłego tygodnia powinniśmy poznać szczegółowe informacje o pozostałych grupach wiekowych i zawodowych.

Według danych NFZ do 5 stycznia w Polsce do szczepienia populacyjnego zgłosiło się i zostało potwierdzonych niemal 6 tys. punktów szczepień. Szczepieniami będzie się zajmować ponad 7,3 tys. zespołów. Lista punktów jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien). Ma być aktualizowana. (PAP)

autorka: Klaudia Torchała

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close