Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Chile: rekord infekcji wariantem Omikron w jednym z najlepiej wyszczepionych krajów świata – 12 500

Omikron, wysoce zaraźliwy wariant SARS-CoV-2 przyczynił się w Chile – jednym z krajów świata najlepiej wyszczepionych przeciwko koronawirusowi – do rekordowego wzrostu liczby zachorowań: w czwartek wykryto tam 12 500 nowych przypadków.

W ubiegły czwartek w Chile zanotowano o 5 209 mniej zakażeń niż obecnie.

Stosunkowo najliczniejsze infekcje były w stolicy kraju w Santiago de Chile i okręgu stołecznym, gdzie mieszka 8 z 19 milionów Chilijczyków.

Do początku stycznia w 19-milionowym kraju Ameryki Południowej, który jako pierwszy w regionie rozpoczął masowe, dobrowolne szczepienia przeciwko Covid-19, zaledwie nieco ponad półtora miliona mieszkańców nie otrzymało jeszcze trzeciej dawki szczepionki.

Według czwartkowego komunikatu chilijskiego Ministerstwa Zdrowia w skali całego kraju odnotowano w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrost zachorowań na Covid-19 o 102 proc. Porównując to z sytuacją sprzed dwóch tygodni, dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa wzrosła w czwartek w Chile o 354 proc.

Obłożenie łóżek szpitalnych na oddziałach intensywnej terapii, dzięki niemal całkowitemu wyszczepieniu ludności przeciwko koronawirusowi, pozostaje jednak w Chile bardzo niskie: to zaledwie 422 chorych.

W ciągu minionej doby Covid-19 spowodował śmierć 25 chorych.

Łączna liczba śmiertelnych ofiar pandemii w Chile to do czwartku 39 456 osób.

Mimo „eksplozji nowych zachorowań”, jak to określa chilijskie ministerstwo zdrowia, nie planuje ono wprowadzenia lockdawnów lecz jedynie dalsze ograniczenia dopuszczalnej liczebności spotkań w miejscach publicznych w regionach kraju najbardziej dotkniętych nową fala pandemii.

Chile wyraźnie wyróżnia się w Ameryce Południowej i na świecie dzięki przeprowadzeniu jednej z najbardziej skutecznych kampanii szczepień antycovidowych: dwiema dawkami wyszczepiono ponad 92 proc. ludności, a trzecią otrzymało ponad 11,8 miliona mieszkańców kraju. (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close