Choroby zapalne wpływają na przebieg wypadania włosów
Astma, atopowe zapalenie skóry czy choroba Hashimoto jako choroby współistniejące stanowią czynniki ryzyka dla cech klinicznych związanych z niekorzystnym rokowaniem w przypadku łysienia plackowatego, znanego również jako alopecia areata (AA). U pacjentów z trzema chorobami atopowymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, astma i nieżyt nosa, średni wiek wystąpienia AA jest o około dziesięć lat wcześniejszy niż u pacjentów bez przewlekłych chorób zapalnych. Takie wyniki uzyskali badacze z Uniwersyteckiego Szpitala w Bonn (UKB) i Uniwersytetu w Bonn w ramach dużego badania kohortowego przeprowadzonego wśród pacjentów z łysieniem. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie naukowym „Allergy”.
Alopecia areata to powszechna choroba autoimmunologiczna, prowadząca do nagłego, miejscowego wypadania włosów. Jej przebieg kliniczny jest nieprzewidywalny i bardzo zróżnicowany u poszczególnych pacjentów. Liczne badania wykazały, że AA często współwystępuje z przewlekłymi chorobami zapalnymi, które mogą wpływać na rokowanie i strategię leczenia. Jednak dotychczas ograniczone były badania dotyczące wpływu przewlekłych chorób zapalnych na cechy kliniczne AA w odpowiednio dużej grupie pacjentów. Dzięki współpracy dermatologów i grup wsparcia dla osób z AA, genetycy z Bonn zebrali w ciągu ostatnich 20 lat dużą grupę około 3000 pacjentów z danymi genetycznymi i rozległymi raportami klinicznymi. Ponad połowa uczestników zgłosiła również, że cierpi na dodatkową przewlekłą chorobę zapalną.
– To jedna z największych kohort pacjentów z AA na świecie i unikalne źródło danych do badań nad genetycznymi i klinicznymi aspektami AA – mówi prof. Regina Betz z Instytutu Genetyki Człowieka w UKB, członkini interdyscyplinarnego obszaru badawczego „Life & Health” oraz klastra doskonałości ImmunoSensation2 na Uniwersytecie w Bonn.
Dr Buket Basmanav z Instytutu Genetyki Człowieka, ostatnia autorka badania, dodaje: – To najobszerniejsza analiza cech klinicznych AA w odniesieniu do współistniejących przewlekłych chorób zapalnych. Jednocześnie oceniliśmy wiele chorób współistniejących i cech klinicznych AA w zbiorze danych, który wielkością przewyższa większość wcześniej raportowanych badań kohortowych.
Powiązanie cech klinicznych AA z astmą
Badacze z Bonn odkryli, że współwystępowanie przewlekłej choroby zapalnej – w szczególności atopowego zapalenia skóry, astmy oskrzelowej, choroby Hashimoto, nieżytu nosa lub bielactwa – wiąże się z wiekiem wystąpienia, ciężkością i/lub czasem trwania AA. Pacjenci z AA, u których współwystępowały astma, atopowe zapalenie skóry lub choroba Hashimoto, znacznie częściej zgłaszali wczesny początek choroby, ciężką postać oraz długotrwałe wypadanie włosów.
– Odkryliśmy, że współwystępująca astma oskrzelowa jest silniejszym czynnikiem ryzyka niekorzystnych rokowań niż atopowe zapalenie skóry czy nieżyt nosa – mówi pierwsza autorka badania, Annika Friedrich, doktorantka Uniwersytetu w Bonn. – To pierwsze doniesienie o znaczącym związku między współwystępowaniem astmy a cechami klinicznymi AA w literaturze.
Ryzyko wczesnego początku, ciężkiego przebiegu i długotrwałego AA wzrastało stopniowo wraz z liczbą chorób atopowych współwystępujących u pacjentów. Średni wiek wystąpienia AA był o dekadę wcześniejszy u pacjentów z trzema chorobami atopowymi – astmą oskrzelową, atopowym zapaleniem skóry i nieżytem nosa – w porównaniu z pacjentami bez przewlekłych chorób zapalnych.
– Uważamy, że jest to pośrednie potwierdzenie hipotezy, iż choroby atopowe mogą wywoływać AA w podgrupie pacjentów – wyjaśnia dr Basmanav. Prof. Regina C. Betz dodaje: – Na podstawie naszych wyników zakładamy, że pacjenci z AA i współistniejącymi przewlekłymi chorobami zapalnymi, szczególnie atopowym zapaleniem skóry, astmą oskrzelową lub chorobą Hashimoto, mogą odnieść korzyści z częstszego monitorowania klinicznego i wcześniejszej interwencji terapeutycznej.
Źródło: Allergy
DOI: 10.1111/all.16468