Nauka i badania

Czy Streptococcus dysgalactiae może stać się kolejnym zagrożeniem epidemicznym? Wyniki badań naukowców z Houston

Zespół badaczy z Houston Methodist Research Institute prowadzi szczegółowe badania nad nowo pojawiającym się szczepem bakterii o nazwie Streptococcus dysgalactiae podgatunek equisimilis (SDSE), która coraz częściej powoduje ciężkie zakażenia inwazyjne oporne na kluczowe antybiotyki. SDSE infekuje ludzi przez skórę, gardło, przewód pokarmowy oraz żeńskie drogi rodne, wywołując choroby o różnym stopniu nasilenia, od zapalenia gardła (anginy) po martwicze zapalenie powięzi, znane jako „choroba zjadająca ciało”.

SDSE jest blisko spokrewniony z paciorkowcem grupy A (Streptococcus pyogenes), który jest szeroko poznany i intensywnie badany. W przypadku SDSE wiedza jest jednak ograniczona, co zwiększa znaczenie nowych badań.

Znaczenie i wyniki badania

Badania zespołu z Houston zostały opisane w artykule zatytułowanym „Integracyjna analiza genomowa, wirulencyjna i transkryptomiczna nowo pojawiających się izolatów Streptococcus dysgalactiae subspecies equisimilis (SDSE) typu emm stG62647 wywołujących zakażenia u ludzi”, który ukazał się 17 października w czasopiśmie mBio, wydawanym przez American Society for Microbiology we współpracy z American Academy of Microbiology. Głównym autorem artykułu jest James M. Musser, M.D., Ph.D., przewodniczący Wydziału Patologii i Medycyny Genomowej w Houston Methodist.

„W obliczu rosnącego znaczenia SDSE dla zdrowia człowieka, nasz ograniczony poziom zrozumienia jego patogenezy molekularnej jest zaskakujący” – powiedział Jesus M. Eraso, Ph.D., profesor patologii i medycyny genomowej w Houston Methodist oraz główny autor badania.

Podejście integracyjne i analiza SDSE

W celu wypełnienia tej luki wiedzy zespół z Houston Methodist przeprowadził zaawansowane badania na 120 izolatach ludzkich konkretnego podtypu SDSE o nazwie stG62647. Analizowali oni genom tego podtypu (gdzie przechowywana jest informacja o jego DNA), transkryptom (który pokazuje pełny profil ekspresji genów w momencie pobrania komórek SDSE) oraz wirulencję, czyli zdolność bakterii do wywoływania uszkodzeń u gospodarza. Izolaty SDSE stG62647 zostały wybrane, ponieważ wiadomo, że wywołują one wyjątkowo ciężkie infekcje. Zrozumienie wzajemnych zależności między genomem, transkryptomem i wirulencją umożliwiło naukowcom uzyskanie pełniejszego obrazu mechanizmów, dzięki którym bakterie te wywołują choroby.

Dane uzyskane z tej integracyjnej analizy dostarczyły nowej wiedzy na temat tego istotnego, nowo pojawiającego się ludzkiego patogenu bakteryjnego i mają potencjał do wykorzystania w badaniach nad szczepionkami. Badanie to również postawiło wiele nowych pytań i wygenerowało nowe hipotezy, które będą przedmiotem dalszych badań.

Współpraca międzynarodowa i wsparcie finansowe

W badaniu współpracowali Randall J. Olsen, S. Wesley Long i Ryan Gadd z Houston Methodist Research Institute oraz Sarrah Boukthir, Ahmad Faili i Samer Kayal z Université Rennes we Francji. Badania te były częściowo finansowane przez Fondren Foundation.

Źródło: Integracyjna analiza genomowa, wirulencyjna i transkryptomiczna nowo pojawiających się izolatów Streptococcus dysgalactiae subspecies equisimilis (SDSE) typu emm stG62647 wywołujących zakażenia u ludzi, mBio (17 października 2024). Jesus M. Eraso, Randall J. Olsen, S. Wesley Long, Ryan Gadd, Sarrah Boukthir, Ahmad Faili, Samer Kayal i James M. Musser. DOI: https://doi.org/10.1128/mbio.02578-24

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button