KardiologiaNeurologiaZdrowie

Czynniki stojące za zmieniającymi się prognozami zachorowalności na chorobę niedokrwienną serca i udar mózgu

Częstość występowania udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca spada na całym świecie, z wyjątkiem kilku regionów, zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie PLOS Global Public Health. Wanghong Xu z Fudan University i współpracownicy stwierdzili, że we wschodniej i zachodniej Afryce Subsaharyjskiej, Azji Wschodniej i Środkowej oraz Oceanii, częstość występowania choroby niedokrwiennej serca wzrasta, co można przypisać ośmiu czynnikom, które obejmują dietę, wysokie BMI, zanieczyszczenie powietrza w gospodarstwach domowych i jeszcze więcej.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności na całym świecie, a choroba niedokrwienna serca i udar mózgu stanowiły odpowiednio 16% i 11% wszystkich zgonów w 2019 roku. Z biegiem czasu częstość występowania obu tych chorób spadła, ale rozkład tego spadku jest różny, aw niektórych regionach występuje tendencja wzrostowa.

Zespół przeanalizował globalne dane z lat 1990-2019 dotyczące zapadalności na chorobę niedokrwienną serca i udar mózgu oraz narażenia na 87 potencjalnych czynników. Autorzy opisują zachorowalność i trendy na poziomie globalnym, regionalnym i krajowym oraz stwierdzają wyższe wskaźniki choroby niedokrwiennej serca niż udaru mózgu. W ciągu trzech dekad częstość występowania choroby niedokrwiennej serca spadła z 316 do 262 na 100 000 osób, a częstość występowania udaru mózgu spadła ze 181 do 151 na 100 000 osób. Wzrost zachorowalności na chorobę niedokrwienną serca obserwowany w niektórych regionach może być związany ze zmianą rozkładu ośmiu czynników: diety bogatej w kwasy tłuszczowe trans; diety ubogiej w wapń; wysokiego BMI; zanieczyszczenia powietrza w gospodarstwach domowych paliwami stałymi; braku wyłącznego karmienia piersią; czynników ergonomicznych w miejscu pracy; niedoboru witaminy A; oraz narażenia zawodowego na cząstki stałe, gazy i opary, które zostały określone na podstawie poziomów dochodów Banku Światowego.
Wyniki wskazują, w jaki sposób potencjalny rozwój społeczno-gospodarczy niektórych krajów wpływa na wskaźniki chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu, a miejsca doświadczające szybkich przemian gospodarczych – i szybko zmieniających się zmian stylu życia – mogą również doświadczać wyższych wskaźników zachorowań. Badanie to zapewnia wgląd w zaangażowane mechanizmy i potencjał ukierunkowanych interwencji.

Autorzy dodają: „Badanie to przedstawia znacznie różniące się trendy zapadalności na chorobę niedokrwienną serca i udar mózgu w różnych krajach, identyfikuje osiem potencjalnych czynników przyczyniających się do tych różnic i ujawnia kluczową rolę rozwoju społeczno-gospodarczego w kształtowaniu powiązań czynników ryzyka na poziomie kraju z występowaniem dwóch chorób sercowo-naczyniowych”.

Źródło: PLOS (Incidence trends and specific risk factors of ischemic heart disease and stroke: An ecological analysis based on the Global Burden of Disease 2019), fot. Wanghong Xu
DOI: https://doi.org/10.1371/journal.pgph.0003920

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button