Zdrowie

Długoterminowe skutki gruźlicy płuc u małych dzieci

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Boston University School of Public Health  wykazało, że dzieci poniżej 5 lat, u których zdiagnozowano gruźlicę płuc, są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu, słabej czynności płuc oraz spowolnienia wzrostu i masy ciała. Co roku ponad milion dzieci na świecie choruje na gruźlicę, która pozostaje jedną z głównych przyczyn śmiertelności wśród dzieci.

Badanie opublikowane w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine podkreśla znaczenie zapobiegania gruźlicy u małych dzieci, aby uniknąć potencjalnych długoterminowych komplikacji zdrowotnych w wieku dorosłym. Jest to pierwsze badanie, które wykazało upośledzenie wzrostu oraz związek między gruźlicą płuc a nawracającym świszczącym oddechem po zakażeniu.

Zespół badawczy analizował kohortę 1,068 dzieci w wieku od urodzenia do dziewięciu lat z dwóch społeczności w RPA. Wyniki badań wskazują, że dzieci, u których gruźlica rozwinęła się przed 1 rokiem życia, miały niższą wagę i BMI dla swojego wieku do ukończenia 5 lat. Dzieci, które rozwinęły gruźlicę płuc przed ukończeniem szóstego miesiąca życia, miały ponad dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu po 6 miesiącach, w porównaniu z dziećmi, które nie chorowały na gruźlicę.

Badanie podkreśla konieczność zwiększenia inwestycji i przyspieszenia globalnych działań na rzecz zwalczania gruźlicy, szczególnie w krajach o niskich i średnich dochodach. Zapobieganie chorobie gruźliczej w pierwszych latach życia może przynieść znaczne długoterminowe korzyści zdrowotne, zwłaszcza dla zdrowia płuc.

Więcej w portalu pulmonologiczny.pl

Tagi

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close