Nauka i badania

Dłuższy okres przydatności insuliny ma duże znaczenie dla zdrowia na świecie

Międzynarodowe badanie pokazuje, że prawdopodobnie insulina może być przechowywana w temperaturze pokojowej i to znacznie dłużej, niż szacowały to dotychczas firmy farmaceutyczne. W ten sposób można znacznie poprawić dostęp do tego niezbędnego leku dla najuboższych mieszkańców świata. Wśród naukowców prezentujących te wyniki są badacze z Uniwersytetu w Göteborgu.

W cukrzycy typu 1 komórki beta trzustki produkujące insulinę ulegają zniszczeniu. Insulina musi być podawana w zastrzykach, codziennie, do końca życia. Nieodpowiednie leczenie insuliną zaburza metabolizm, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do uszkodzenia oczu, niewydolności nerek lub innych powikłań. W wielu krajach rozwijających się insulina jest trudno dostępna i często bardzo droga. Na całym świecie miliony ludzi zmarły przedwcześnie z powodu nierównego dostępu do opieki diabetologicznej.

Ponieważ insulina jest wrażliwa na temperaturę, do długotrwałego przechowywania powinna być przechowywana w lodówce (w temperaturze 2-8°C); jednak rodziny w wielu krajach rozwijających się nie mają dostępu do lodówki. W temperaturze pokojowej (do 30°C) insulinę przechowuje się zazwyczaj przez około cztery tygodnie, po czym zaleca się jej wyrzucenie.

Czterokrotne wydłużenie okresu przechowywania

Na potrzeby niniejszego badania zespół badawczy z Uniwersytetu w Göteborgu przeprowadził analizy sześciu rodzajów insuliny. Sześć różnych rodzin w Nagpur w Indiach przechowywało insulinę przez okres od jednego do czterech miesięcy w lecie. Przechowywano ją albo w pudełku w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu, albo w glinianych naczyniach zaprojektowanych jako proste systemy chłodzące, w których parowanie wody utrzymywało zawartość w chłodzie.

Jednym z autorów stojących za badaniem jest Gun Forsander, badaczka w Sahlgrenska Academy, University of Gothenburg i pediatra w Sahlgrenska University Hospital.

“To badanie pokazuje, że insulina prawdopodobnie ma znacznie dłuższy okres przydatności w temperaturze pokojowej – nawet czterokrotnie dłuższy niż wcześniej sądzono. Badanie pokazało również, że proste rozwiązanie, z chłodzącymi glinianymi naczyniami, może być pomocne, gdy pogoda jest najgorętsza” – mówi Forsander.

Zwiększony dostęp do insuliny

Inny zespół badawczy, z University of Florida w Gainesville, wykonał oznaczenia stężenia insuliny zgodnie ze standardową procedurą (chromatografia cieczowa) po przechowywaniu w temperaturze pokojowej w indyjskich gospodarstwach domowych.

Wyniki opublikowano w The Lancet Diabetes & Endocrinology. Badaniem kierował dr Graham D Ogle, dyrektor organizacji “Life for a Child” i adiunkt na Uniwersytecie w Sydney w Australii.

“Jeśli nasze wyniki uda się potwierdzić w większych badaniach, może to być motorem do zmiany wymogu wyrzucania insuliny przechowywanej poza lodówką po upływie miesiąca. Okres, w którym insulina może być jeszcze używana, może potencjalnie w takim przypadku zostać wydłużony do trzech, a może nawet czterech miesięcy. To miałoby duże znaczenie dla pacjentów z utrudnionym dostępem do insuliny – mówi Ogle.

 

Na podstawie: The Lancet Diabetes & Endocrinology

Tagi

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close