Nauka i badaniaPediatria

Ekspozycja na estry fosforoorganiczne w czasie ciąży była związane z ryzykiem otyłości u dzieci

Narażenie na estry fosforoorganiczne (OPE) – substancje chemiczne znajdujące się w produktach codziennego użytku, w tworzywach sztucznych i środkach zmniejszające palność – podczas ciąży może mieć wpływ na ryzyko otyłości u dzieci, zgodnie z nowym badaniem finansowanym przez program Environmental influences on Child Health Outcomes (ECHO) w National Institutes of Health.

Badanie wykazało, że dzieci w wieku od 5 do 10 lat, które były narażone na wyższe poziomy fosforanu dibutylu i fosforanu di-izobutylu (DBUP/DIBP) podczas ciąży, miały o 14% większe ryzyko rozwoju otyłości w porównaniu z dziećmi o najniższych poziomach ekspozycji. Z kolei dzieci, których matki były narażone na wyższe poziomy ekspozycji na fosforan bis(1,3-dichloro-2-propylu) (BDCPP) podczas ciąży, miały o 15% niższe ryzyko rozwoju otyłości niż dzieci o najniższych poziomach ekspozycji.

„Dopiero zaczynamy rozumieć, w jaki sposób narażenie na OPE może być związane z otyłością. Nasze odkrycia sugerują, że związek między narażeniem na OPE w czasie ciąży a otyłością u dzieci jest skomplikowany i potrzebne są dalsze badania, aby przyjrzeć się szerszemu zakresowi chemikaliów OPE” – powiedziała dr Assiamira Ferrara, starszy naukowiec w Kaiser Permanente Northern California Division of Research.

Te chemikalia to OPE, które zastąpiły polibromowane etery difenylowe (PBDE) jako środki zmniejszające palność i zmiękczacze tworzyw sztucznych w połowie 2000 roku. Badania toksykologiczne i epidemiologiczne sugerują, że substancje te mogą zakłócać działanie układów hormonalnych i mogą być powiązane z otyłością.

W badaniu wzięło udział 5 087 par matka-dziecko z 14 ośrodków ECHO Cohort Study Sites. Naukowcy zmierzyli poziomy OPE w moczu matki podczas ciąży oraz wskaźnik masy ciała (BMI) ich dzieci w okresie niemowlęcym do 10 roku życia. Uczestniczki były w ciąży w latach 2006-2020, kiedy OPE były wprowadzane w celu zastąpienia PBDE.

„Odkrycia te podkreślają potrzebę dalszych badań w celu informowania o programach zdrowia publicznego i politykach regulacyjnych mających na celu złagodzenie ryzyka otyłości u dzieci w wyniku narażenia na chemikalia środowiskowe” – powiedziała Alicia K. Peterson, dr, pracownik naukowy w Kaiser Permanente Northern California Division of Research.

Naukowcy z całej kohorty ECHO dokonali przeglądu i analizy danych na potrzeby tego badania. Te wspólne badania zostały opublikowane w Environment International.

Źródło: Peterson, AK, et al. „Gestational Exposure to Organophosphate Ester Flame Retardants and Risk of Childhood Obesity in the Environmental influences on Child Health Outcomes”. Environment International.
DOI: 10.1016/j.envint.2024.109071

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button