Aktualności

Elżbieta Witek Marszałkiem Sejmu

– Mamy różne programy, ale proszę spierajmy się na racje, nie używajmy inwektyw, nie obrażajmy ludzi. Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w pierwszym wystąpieniu po wyborze na nową funkcję. – Wszystkich Państwa traktuję jako moich kolegów. Jestem jedną z Was, jednym z 460 posłów na tej sali, wybranym w demokratycznych wyborach. Zawsze starałam się rzetelnie wypełniać tę służbę. Bo to jest służba wobec tych, którzy nam zaufali. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli oddać na mnie swój głos i mam nadzieję, że się Państwo nie zawiedziecie – dodała Marszałek.

W związku ze złożeniem rezygnacji z funkcji Marszałka Sejmu przez posła Marka Kuchcińskiego pierwszym punktem drugiego dnia 85. posiedzenia Sejmu był wybór jego następcy. Zgłoszone zostały trzy kandydatury. Klub Prawo i Sprawiedliwość zgłosił kandydaturę poseł Elżbiety Witek, klub Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska zaproponował na tę funkcję dotychczasową wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawa-Błońską, natomiast klub Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska zgłosił poseł Urszulę Pasławską.

Po przedstawieniu kandydatur posłowie w głosowaniu na nowego Marszałka Sejmu VIII kadencji wybrali Elżbietę Witek, która uzyskała 245 głosów. Zgodnie z Regulaminem Sejmu Izba wybiera Marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 230 posłów.

Nowa Marszałek Sejmu jest absolwentką wydziału Filozoficzno–Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również studiów podyplomowych w zakresie wiedzy o Unii Europejskiej na tej samej uczelni. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, a następnie dyrektor szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w rodzimym Jaworze. Doświadczenie parlamentarne zdobywała jako poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2015-2017 była ministrem-członkiem Rady Ministrów, Szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także Rzecznikiem Prasowym Rządu. W czerwcu tego roku została powołana na urząd ministra MSWiA.

Źródło: Sejm RP

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close