MikrobiologiaNauka i badania

Epidemia wysoce opornego szczepu cholery – wyniki badań Instytutu Pasteura

Naukowcy z Narodowego Centrum Referencyjnego dla Vibrio i Cholery przy Instytucie Pasteura, we współpracy z Centrum Szpitalnym w Majotcie, ujawnili rozprzestrzenianie się wysoce opornego na leki szczepu cholery. Badanie opublikowano 12 grudnia 2024 r. w czasopiśmie New England Journal of Medicine.

Cholera to zakaźna choroba biegunkowa wywoływana przez bakterie z gatunku Vibrio cholerae. W najcięższych postaciach jest to jedna z najszybciej śmiertelnych chorób zakaźnych – bez leczenia pacjenci mogą umrzeć w ciągu kilku godzin. Leczenie polega głównie na uzupełnianiu utraconych płynów i elektrolitów, ale stosuje się również antybiotyki jako uzupełnienie terapii nawadniającej. Są one kluczowe w skracaniu czasu trwania zakażenia oraz przerywaniu łańcuchów transmisji choroby.

Szczep oporny na dziesięć antybiotyków – w tym azytromycynę i cyprofloksacynę, dwa z trzech rekomendowanych do leczenia cholery – został po raz pierwszy zidentyfikowany w Jemenie podczas epidemii cholery w latach 2018–2019.

Naukowcom udało się teraz prześledzić rozprzestrzenianie się tego szczepu poprzez badania genomów bakteryjnych. Po Jemenie szczep ten ponownie zidentyfikowano w Libanie w 2022 r., następnie w Kenii w 2023 r., a w końcu w Tanzanii oraz na wyspach Komorów – w tym w Majotcie, francuskim departamencie położonym u wybrzeży Afryki południowo-wschodniej – w 2024 r. Między marcem a lipcem 2024 r. Majotta odnotowała epidemię 221 przypadków wywołanych tym wysoce opornym na leki szczepem.

„To badanie pokazuje konieczność wzmocnienia globalnego nadzoru nad czynnikiem wywołującym cholerę, a zwłaszcza ustalania w czasie rzeczywistym jego reakcji na antybiotyki. Jeśli nowy szczep, który obecnie krąży, nabędzie dodatkową oporność na tetracyklinę, wszystkie możliwe doustne metody leczenia antybiotykami będą zagrożone” – podsumowuje profesor François-Xavier Weill, kierownik Centrum Referencyjnego Vibrio w Instytucie Pasteura i główny autor badania.

Źródło: New England Journal of Medicine

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button