Koronawirus na Świecie

Filipiny: obawy o wzrost zakażeń w czasie ważnego święta religijnego

Dziesiątki tysięcy filipińskich katolików uczestniczą w sobotę w święcie Czarnego Nazarejczyka – największych uroczystościach religijnych na Filipinach. Z obawy o wzrost zakażeń koronawirusem obchody odbywają się w tym roku w reżimie sanitarnym.

Przed 10 rano czasu miejscowego (godz. 3 nad ranem w Polsce) na bulwarze w pobliżu Bazyliki Mniejszej Czarnego Nazarejczyka w Manili, w którym odbywają się główne uroczystości, zgromadziło się ponad 20 tys. osób – poinformowały władze miejskie.

Tłumy pielgrzymów przyjechały do filipińskiej stolicy, mimo tego że w tym roku jej ulicami nie przejdzie tradycyjna procesja z XVII-wieczną figurą “czarnego” Chrystusa.

Służby medyczne obawiają się, że to doroczne katolickie święto może się stać się zarzewiem nowego ogniska koronawirusa i odradzają obywatelom uczestnictwo w sobotnich obchodach. Podczas środowej konferencji prasowej rektor kościoła Quiapo, ksiądz Hernando Coronel doradził wiernym, by pozostali w domach i włączali się w modlitwę zdalnie. W piątek policja ogłosiła, że osoby poniżej 15 i powyżej 65 roku życia nie zostaną wpuszczone na uroczystości.

Władze kościelne zdecydowały się na ograniczenie do 400 osób liczby wiernych w bazylice, która może pomieścić trzykrotnie więcej osób. W ciągu dnia ma tam zostać odprawionych 15 mszy, które można oglądać także online i na ustawionych na zewnątrz świątyni telebimach. Dodatkowe msze odbywają się także w dwóch innych okolicznych kościołach oraz w pobliskiej szkole. Większość duchownych odprawia je w maseczkach.

Święto Czarnego Nazarejczyka odbywa się na pamiątkę uroczystej translacji (przeniesienia) drewnianej figury Jezusa Nazareńskiego do bazyliki mniejszej w manilskiej dzielnicy Quiapo, gdzie odtąd jest przechowywana. Figura ta została wykonana w Meksyku i przewieziona na Filipiny na początku XVII wieku. Miejscowi katolicy wierzą, że za pośrednictwem tego cudownego wizerunku mogą otrzymywać nadzwyczajne łaski i doświadczać cudów. Wierzą też, że dotknięcie rzeźby przynosi błogosławieństwo.

Przed rokiem w tradycyjnej procesji i mszach w Quiapo uczestniczyło ponad 2,3 mln osób.

Ponad 80 proc. mieszkańców przeszło stumilionowych Filipin należy do Kościoła katolickiego, a ponad 10 proc. do innych kościołów chrześcijańskich.

Z Kuala Lumpur Tomasz Augustyniak (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close