Fit&Science – warsztaty sportowo-naukowe w Krakowie
Idea Fit&Science łączy popularyzację nauki z bezpłatnymi treningami sportowymi. Wykłady dotyczące biologii nowotworów, poradnictwa genetycznego czy dietetyki oraz zajęcia plenerowe w Warszawie i Krakowie poprowadzą naukowcy – pasjonaci sportu, którzy często oprócz doktoratów mają również uprawnienia instruktorów dyscyplin takich jak boks, joga czy crossfit.
Od 18 czerwca przez całe wakacje aż do końca września potrwa seria treningów plenerowych. Udział w nich może wziąć każdy, niezależnie od wykształcenia i kondycji fizycznej. Młodzi badacze – doktoranci, doktorzy, absolwenci uczelni – będą wyjaśniali podstawy techniczne swoich ulubionych dyscyplin sportu i zasady bezpiecznego trenowania. Na zajęcia mogą przyjść miłośnicy tańca, a także osoby, które chcą poznać techniki relaksacyjne i stretching, czyli rozciąganie mięśni i odciążanie stawów oraz kręgosłupa.
Równolegle w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbędzie się cykl otwartych warsztatów naukowych. Na pierwszym z nich omówione zostaną sposoby na dobrą prezentację. Warsztaty zaplanowano na 27 czerwca, a ich powtórkę na 25 lipca. “Biologia nowotworów w pigułce” – to tytuł wykładu zaplanowanego na 4 lipca i 6 sierpnia. 16 i 17 lipca badaczki opowiedzą o poradnictwie genetycznym w raku piersi, jajnika i szyjki macicy. Podczas warsztatów uczestnicy będę mieli też okazję zapoznać się z ogólnymi zasadami profilaktyki przeciwnowotworowej, dlatego zajęcia są skierowane =zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Ostatnia prezentacja będzie stanowiła vademecum żywienia i suplementacji – odbędzie się 23 lipca i 7 sierpnia.
“Akcja Fit&Science ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia opartego o rzetelną wiedzę naukową. W myśl starej zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć” – pisze organizatorka akcji dr Halina Waś na społecznościowym profilu wydarzenia: https://www.facebook.com/events/662610917511700/
Dr Waś do lat zajmuje się biologią nowotworów, dlatego wybrała ten temat na motyw przewodni swojej akcji. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak powstają nowotwory, dlaczego są oporne na leczenie i co nauka może z tym zrobić. Poznają też sposoby profilaktyki i wczesnego wykrywania raka. Przede wszystkim jednak – mają zrozumieć, że wiele zależy od nich samych.
“Zdrowy tryb życia może wyraźnie zmniejszyć, a przynajmniej istotnie opóźnić, ryzyko występowania wielu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów” – podkreśla badaczka z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Do współpracy zaprosiła koleżanki i kolegów naukowców, którym – jak przekonuje – zarówno nauka, jak i różne aspekty zdrowego trybu życia – ruch, dieta i zdrowie psychiczne – leżą głęboko na sercu.
Halina Waś jest też instruktorką boksu. Idea Fit&Science zrodziła się podczas jej rozmów z dr hab. Beatą Pająk, która jest też trenerką crossfitu. Badaczki postanowiły “odczarować” wizerunek naukowca jako “nerda” siedzącego w bibliotece w wyciągniętym swetrze, nieprzystającego do społeczeństwa, tylko schowanego w swoich laboratoriach i książkach. Uznały, że zajęcia sportowe i naukowe mogą iść w parze, co więcej – może je często prowadzić ta sama osoba.
“Chcemy promować zdrowy tryb życia – nie tylko ruch i dietę, ale też zdrowie psychiczne, bo neurobiolodzy wykazali, że nasze emocje i myśli mają wpływ na nasze ciała. Chodzi o to, żeby człowieka potraktować holistycznie i zadbać całościowo o jego dobrostan” – wyjaśnia w rozmowie z PAP dr Waś.
Większość zajęć odbędzie się w Warszawie – w parkach, klubach i na siłowniach. Zajęcia jogi zostaną zorganizowane w Krakowie. Jeśli inicjatywa “fit-badaczy” spotka się z dużym zainteresowaniem, organizatorzy planują jej kontynuację w całej Polsce. Akcję wspiera Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która zachęca do prowadzenia warsztatów wszystkich stypendystów programu START. “Startowcem” jest również dr Halina Waś.
“Wiele osób boi się, że podczas zajęć boksu poobija sobie głowę. Nic podobnego – na moich zajęciach pokażę uczestnikom boks w kontekście treningu ogólnorozwojowego, gdzie rozwijajmy siłę, szybkość i wytrzymałość. Będziemy pracować nad techniką boksu, ćwiczyć perfekcję ruchu. A głównie chodzi o to, żeby się poruszać, nauczyć czegoś nowego i połączyć bezpieczny i kontrolowany ruch ze świetną zabawą” – zapowiada inicjatorka akcji. Swoje treningi zaplanowała na 3 i 17 lipca oraz 21 i 18 sierpnia.
Cykl sportowy rozpocznie trening siłowy z odważnikami kulowymi pt. “Stabilność, mobilność, siła i moc”. Chętni mogą przybyć do Akademii Kettlebells Warszawa 24 czerwca, a następnie 1, 4 i 5 lipca.
Dokładne i aktualne terminy wszystkich treningów w wybranych miastach i dyscyplinach, wraz z godzinami rozpoczęcia zajęć można znaleźć na Facebooku Akcji – tutaj.
PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk