PolskaPsychologia

Gdynia: w październiku ruszy kampania przeciwdziałania depresji

Z początkiem października w Gdyni wystartuje kampania przeciwdziałania depresji “Dobrze, że jesteś” skierowana do uczniów oraz ich rodziców i nauczycieli. Akcja ma pomóc w rozpoznawaniu pierwszych symptomów obniżonego nastroju u siebie i innych, a także pokazać gdzie szukać pomocy.

Cytowany w komunikacie prasowym wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz zauważył, że pandemia Covid-19 negatywnie wpłynęła na nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

“Od początku pandemii wsłuchujemy się w potrzeby mieszkańców. Stworzyliśmy i cały czas uzupełniamy ofertę wsparcia psychologicznego w mieście. Dużym zainteresowaniem cieszy się działającą od kilku miesięcy specjalna linia dla młodych +CouCb+, która łączy w sobie klasyczny telefon zaufania i czat. Teraz czas na otwartą walkę z depresją i profilaktykę” – dodał.

Jak wyjaśnił, akcja “Dobrze, że jesteś” to szeroki pakiet wsparcia, począwszy od zajęć profilaktycznych dla uczniów wszystkich typów szkół, poprzez szkolenia online dla nauczycieli, zajęcia superwizyjne oraz webinaria dla rodziców, aż po miejską kampanię społeczną. Jej celem jest budowanie świadomości najmłodszych mieszkańców na temat depresji, nauka rozpoznawania jej symptomów w najbliższym otoczeniu i odpowiednia profilaktyka.

“Chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważna jest realna – niewirtualna – więź z najbliższymi. Aby tworzyć takie więzi, musimy czuć się szczęśliwi, kochani, potrzebni. Działania zaplanowane w ramach kampanii odpowiadają na potrzeby mieszkańców, które zdiagnozowaliśmy podczas ostatnich badań dotyczących oceny jakości relacji”- wskazał prezes fundacji “Dbam o Mój [email protected]ęg” dr Maciej Dębski.

Z badań tych wynika, że co dziesiąty nastolatek uczący się w Gdyni deklaruje, że często jest smutny i przygnębiony, a swój stan zdrowia ocenia jako kiepski i gorszy niż dwa lata temu. “Ponad połowa uczniów i nauczycieli wskazała, że ich subiektywne samopoczucie psychiczne i fizyczne pogorszyło się z powodu pandemii. Pogorszyła się również opinia o relacjach z kolegami i koleżankami. Z kolei to, że trzeba było spędzić więcej czasu przed monitorem z powodu zdalnej edukacji, bardzo nas zmęczyło i rozdrażniło. Również część gdyńskich nauczycieli doświadcza obniżonego nastroju, a taki stan rzeczy pogłębił się jeszcze przez pandemię koronawirusa” – przekazał Dębski.

W ramach kampanii eksperci z fundacji “Dbam o Mój [email protected]ęg” przygotowali kompleksowy pakiet działań dla uczniów szkół podstawowych (z klas 4-8) i ponadpodstawowych. To m.in. zajęcia na temat profilaktyki depresji oraz dostępnych form pomocy, radzenia sobie ze stresem i izolacją spowodowaną COVID-19, profesjonalny poradnik o depresji, animacje komputerowe w zakresie przeciwdziałania depresji ułatwiające odczytywanie jej pierwszych symptomów.

Z kolei rodzice uczniów wezmą udział w 15 webinariach tematycznych o metodach rozpoznawania pierwszych objawów depresji u dziecka i sposobach walki z nią. Poprowadzi je zespół specjalistów z fundacji i ekspertów zewnętrznych.

Wsparcie obejmie również nauczycieli, którzy zdobędą kompleksową wiedzę podczas szkoleń online. Otrzymają też poradnik na temat rozpoznawania pierwszych symptomów i postępowania w przypadku dzieci i młodzieży z objawami depresji, a także zestaw potrzebnych infografik. 6 grup gdyńskich nauczycieli, pracowników oświaty i specjalistów weźmie udział w spotkaniach superwizyjnych na temat rozwiązywania bieżących trudności szkolnych uczniów.

Całość dopełni szeroka kampania społeczna prowadzona na specjalnej stronie internetowej. Jednym z jej elementów będzie kalkulator depresji, dzięki któremu będzie można sprawdzić czy osoba mi bliska jest zagrożona depresją.

Jak poinformował magistrat, kampania “Dobrze, że jesteś” potrwa do końca czerwca 2022 roku. Zadanie jest realizowane ze środków Gminy Miasta Gdyni w ramach otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych.(PAP)

Autor: Anna Wydorska

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zajrzyj również tutaj
Close
Back to top button
Close