Nauka i badania

Gen odpowiedzialny za wzrost prątków może zmienić walkę z gruźlicą

Mikrobiolodzy z University of Massachusetts Amherst zidentyfikowali kluczowy gen dla wzrostu i przetrwania prątków kwasoopornych z grupy Mycobacterium tuberculosis complex. Odkrycie może prowadzić do opracowania skuteczniejszych metod leczenia gruźlicy.

Badania opublikowane w czasopiśmie mBio wykazały, że gen CFA koduje enzym zaangażowany w tworzenie kwasu tuberkulostearynowego (TBSA), unikalnego kwasu tłuszczowego w błonach komórkowych prątków. TBSA kontroluje funkcje błony plazmatycznej prątków, która pełni rolę ochronną dla patogenu, pozwalając mu przetrwać w ludzkim organizmie przez dziesięciolecia.

Eksperymenty przeprowadzone w laboratorium prof. Yasu Mority wykazały, że gen CFA jest zaangażowany w syntezę TBSA oraz organizację błony plazmatycznej. Badania koncentrują się na identyfikacji sposobów zakłócania homeostazy otoczki komórkowej prątków, aby uniemożliwić im wzrost lub uczynić je podatnymi na układ odpornościowy i leki.

Odkrycia wskazują na potencjalny cel terapeutyczny, który może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia gruźlicy. Naukowcy planują dalsze badania nad działaniem genu CFA w infekcji gruźliczej oraz jego wpływem na przetrwanie bakterii w ludzkim organizmie.

Więcej w portalu pulmonologiczny.pl

Tagi

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close