Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Grodzki w Atenach: Wspólne wysiłki w walce z Covid-19 bardziej skuteczne niż oddzielne i nieskoordynowane działania

Wspólne wysiłki w walce z Covid-19 są bardziej skuteczne niż oddzielne i nieskoordynowane działania; współpraca parlamentarna jest tu niebywale efektywnym narzędziem i powinna być rozwijana w przyszłości – podkreślił w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki na konferencji w Atenach.

Marszałek Senatu, który uczestniczy w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów, odniósł się do sytuacji zmienionej przez pandemię Covid-19 i przywołał funkcjonowanie polskiej izby wyższej w zmienionych warunkach.

Podkreślił, że także Senat musiał przystosować się i wprowadzić zmiany, wymuszone przez Covid-19, czyli prowadzić obrady w sposób hybrydowy, gdy tylko część senatorów jest obecna na sali obrad, a udział w dyskusjach, pracach komisji i głosowaniach jest możliwy także w sposób zdalny, za pośrednictwem zabezpieczonych środków komunikacji elektronicznej.

Zauważył, że użycie nowych technologii nie wpłynęło negatywnie na bezpieczeństwo prac ani nie zakłóciło komunikacji pomiędzy senatorami czy też innymi uczestnikami debaty. “Biorąc pod uwagę, że świat zmienia się raptownie, trudno zaprzeczyć, że nowe narzędzia stały się niemal stałym elementem naszego życia, włączając w to życie parlamentów” – stwierdził.

“Tak trudne warunki nie zatrzymały naszej misji, by zabezpieczać demokrację, rządy prawa, przyzwoitość, prawa człowieka, szacunek dla mniejszości, wolność mediów, niezależne sądownictwo i podział władz. Pracujemy nad tym jak zwykle tak ciężko, jak to możliwe” – dodał marszałek Senatu.

Podkreślił, że Senat pełnił swoją rolę jako główna opozycyjna instytucja w Polsce w trudnym czasie pandemii. Jak wskazał, Senat skupił się na wspieraniu legislacji w ochronie i kompensowaniu przedsiębiorcom utraty pieniędzy poprzez tzw. tarcze covidowe i uczynieniu walki z pandemią bardziej efektywną przez wspieranie systemu ochrony zdrowia, który był w tym czasie zagrożony.

“Czasem zgadzaliśmy się w ramach naszych obu izb, czasem nie, czasem nasze poprawki były odrzucane, ale to inna historia” – powiedział Grodzki. Zaznaczył jednocześnie, że obie izby polskiego parlamentu promowały wśród obywateli szczepienia, choć sytuacja pod tym względem, jak ocenił, nadal daleka jest od ideału.

“Wiemy dziś i jesteśmy pewni tego, że zjednoczone, wspólne wysiłki w walce z Covid-19 czy to przez legislację, czy szczepienia, są bardziej skuteczne niż oddzielne i nieskoordynowane działania. Współpraca parlamentarna czy to przez kontakt osobisty, czy też cyfrowy, online, jest niebywale użytecznym i efektywnym narzędziem i powinna być promowana przez nas wszystkich i rozwijana w nadchodzącej niepewnej przyszłości” – podsumował Grodzki. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close