Koronawirus na Świecie

Hiszpania – początek szczepień 4 stycznia

W ciągu minionej doby w Hiszpanii zainfekowało się koronawirusem ponad 7 tys. osób; w porównaniu do danych z ubiegłego tygodnia oznacza to wzrost o około 2 tys. – podał w poniedziałek resort zdrowia Hiszpanii, ujawniając, że pierwsze szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 mogą ruszyć już 4 stycznia.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Madrycie główny epidemiolog kraju Fernando Simon, przypomniał, że w poprzedni poniedziałek zanotowano 5,8 tys. infekcji, czyli najmniej podczas drugiej fali epidemii w tym kraju. Odnotował, że dynamika zakażeń zaczęła rosnąć.

Z deklaracji hiszpańskiego epidemiologa wynika, że do poniedziałkowego wieczoru w całym kraju zanotowano łącznie 1,75 mln przypadków koronawirusa.

Komentując rosnącą od piątku liczbę nowych infekcji, Fernando Simon przypomniał, że wraz z luzowaniem w poszczególnych regionach kraju restrykcji epidemicznych może spodziewać się nasilenia epidemii.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia szacuje, że do poniedziałkowego wieczoru liczba zgonów po zakażeniu koronawirusem przekroczyła w całym kraju 48 tys. Tylko podczas ostatniej doby potwierdzono 129 nowych ofiar śmiertelnych epidemii.

Tymczasem w poniedziałek po południu hiszpański minister zdrowia Salvador Illa sprecyzował datę rozpoczęcia ogólnokrajowych szczepień przeciwko koronawirusowi, wyjaśniając, że można się tego spodziewać już 4 stycznia.

“Szczepionek wystarczy dla wszystkich” – zapewnił Illa, dodając, że rząd Hiszpanii sprowadzi do kraju sukcesywnie 140 mln dawek szczepionki.

Marcin Zatyka (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close