Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Hiszpania: Sąd wszczął dochodzenie w sprawie zaniedbań rządu podczas pandemii

Sąd w Madrycie wszczął śledztwo w sprawie domniemanych zaniedbań rządu Hiszpanii podczas pierwszej fali pandemii Covid-19 – podał w czwartek stołeczny dziennik “La Razon”.

Dochodzenie jest efektem pozwu skierowanego przez Stowarzyszenie Adwokatów Chrześcijańskich, którzy oskarżają gabinet Pedra Sancheza o błędy w zarządzaniu służbą zdrowia, a także innymi sferami ważnymi dla funkcjonowania państwa wiosną 2020 roku.

W pozwie organizacja zarzuciła też rządowi Hiszpanii wykraczanie poza swoje kompetencje w trakcie zarządzania kryzysem spowodowanym przez Covid-19, m.in. w zakresie ogłaszanych restrykcji przeciwepidemicznych.

Autorzy pozwu przypomnieli, że centrolewicowy rząd premiera Sancheza przed marcem 2020 roku posiadał już wiedzę o groźbie pandemii i zagrożeniu dla zdrowia publicznego, jakie stanowi koronawirus, ale zbagatelizował je.

W skardze Stowarzyszenie Adwokatów Chrześcijańskich wymieniło ośmiu członków rządu oraz głównego epidemiologa kraju jako winnych zaniedbań m.in. w służbie zdrowia, a także w zarządzaniu domami spokojnej starości, gdzie w pierwszych tygodniach pandemii zmarło wielu zakażonych seniorów.

“Ten rząd wiedział, że ukrywając informacje o koronawirusie (…) naraża życie najsłabszych, ale ta kwestia nie była dla niego ważna” – napisano w pozwie.

Marcin Zatyka (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close