Polska

Hołownia o rozwiązaniach, które ułatwią funkcjonowanie branż objętych lockdownem

Dziś mija 114 dni od zamknięcia lokali gastronomicznych w Polsce. Ruch Polska 2050 zorganizował konferencję prasową w Sejmie RP, w której udział wzięli Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050, Michał Kobosko, wiceprezes Stowarzyszenia Polska 2050, posłanka Paulina Henning-Kloska oraz senator Jacek Bury. Przedstawili 5 rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie branż objętych lockdownem.

5 prostych punktów, które gdyby dzisiaj zostały wprowadzone w życie, mogłyby sprawić, że zaufanie obywateli do państwa zaczęłoby się odbudowywać. Nie musielibyśmy słuchać o sytuacjach, w których ludzie z nerwów i rozpaczy nie wytrzymują i decydują się łamać obostrzenia.-powiedział Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej, podkreślając, że odpowiedzialne rządzenie nie polega na podejmowaniu kolejnych decyzji z dnia na dzień.

Posłanka Paulina Henning-Kloska przedstawiła rozwiązania, które proponuje Ruch Polska 2050:

  1. Skontruowanie planu odmrożeniach i zamrożeniach gospodarki

Decyzje o odmrożeniach i zamrożeniach powinny być ogłaszane najkrócej na dwa tygodnie przed wejściem w życie. Rząd otwiera i zamyka całe sektory gospodarki z dnia na dzień, podejmuje decyzje bez podstawy prawnej.

  1. Rzetelne monitorowanie źródła epidemii

Decyzje o zamykaniu i otwieraniu gospodarki muszą być poparte badaniami pokazującymi, którymi drogami wirus rozprzestrzenia się w Polsce. Tymczasem Premier Morawiecki na konferencjach prasowych powołuje się na dane o transmisji przeprowadzone w USA, które nijak mają się do polskich realiów.

  1. Optymalizacja tarczy antykryzysowej

Tarcza powinna pokryć całość wydatków na koszty stałe przedsiębiorców objętych lockdownem, w szczególności w przypadku małych firm, które najbardziej narażone są na bankructwo.

  1. Zawieszenie pobierania opłat za użytkowanie wieczyste

Rząd powinien zawiesić pobieranie opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości należących do skarbu państwa, jeśli korzystają z nich firmy objęte lockdownem. Ta ulga powinna obowiązywać do czasu pełnego i trwałego odblokowania działalności gospodarczej.

  1. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej

Stan klęski żywiołowej zobliguje rząd do dokładnego opisania i uzasadnienia planowanych ograniczeń. Ureguluje też zgodną z prawem kwestie odszkodowań dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty i są w najgorszej sytuacji.

Ruch Polska 2050 prowadzi realne działania pomocowe, m.in. na Śląsku wspólnie z wolontariuszami organizowana jest akcja „Księga przedsiębiorcy”, gdzie przedsiębiorcy piszą z jakimi barierami i problemami spotykają się na co dzień. Polska 2050 szuka pomysłów na ich rozwiązanie, będą one przekazywane rządowi.

Senator Jacek Bury podjął inicjatywę wspierania przedsiębiorców w swoim okręgu wyborczym. Co  tydzień zadaje pytania prokuraturze o bezprawne postępowania wobec przedsiębiorców.

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close