Polska

Hołownia: Powinniśmy wprowadzić stan klęski żywiołowej

Chcemy wspólnie ratować życie Polaków i zrobić wszystko co się da, aby uratować choć jedno ludzkie życie, które dla kogoś innego może być całym światem. Nie ma zimnych statystyk są ludzie i dzisiaj tych ludzi brońmy za wszelką cenę. Mam nadzieje, że w rządzących zobaczę odwagę, konsekwencje i chęć do działania, żebyśmy jak najszybciej poradzili sobie z pandemią. Mówił Szymon Hołownia podczas dzisiejszej konferencji Prasowej Polski 2050 w Sejmie RP.

W konferencji razem z Szymonem Hołownią, liderem Ruchu Polska 2050 udział wzięły: posłanka Paulina Hennig-Kloska i prof. dr hab. n. med. Urszula Demkow, lekarz UCK WUM, ekspertka i koordynatorka zespołu medycznego Instytutu Strategie 2050.

– Za godzinę PMM przedstawi kolejne obostrzenia. Cokolwiek to będzie, będzie za późno. Niedawno przekroczyliśmy liczbę zgonów w Polsce w wysokości 50 tys. Z mapy Polski zniknęły miasta typu Wejherowo czy Ostrołęka. – powiedział podczas konferencji prasowej lider Ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

Polska 2050 zaproponowała rządowi konkretny plan zarządzenia trzecią falą pandemii.

  • Utworzenie ogólnokrajowego centrum zarządzania kryzysowego
  • Mianowanie krajowego koordynatora ratownictwa medycznego
  • Miejsca dla pacjentów covidowych w szpitalach tymczasowych
  • Zatrudnienie w szpitalach tymczasowych lekarzy stażystów i studentów ostatnich lat medycyny i pielęgniarstwa
  • Uznanie zdalnych testów lekarskich jako wystarczających do uzyskania uprawnień lekarza specjalisty.
  • Zatrzymanie w szpitalach rezydentów po ukończeniu rezydentury.
  • Weryfikacja systemu kierowania i zwalniania ludzi z kwarantanny
  • Przekazanie personelu i sprzętu służb mundurowych do dyspozycji ministra zdrowia i wojewodów.

Szymon Hołownia mówił o ustroju państwa, prawie, a także o relacji Kościoła i państwa: „Powinniśmy wprowadzić stan klęski żywiołowej, aby mieć narzędzia do walki z pandemią i móc umocować obostrzenia w ramach prawnych. Druga rzecz, która powinna się wydarzyć, to ostrzejsze postawienie sprawy na linii Kościół-państwo. Mamy gorący apel, aby wydarzenia religijne były transmitowane online i aby unikać zgromadzeń w kościołach. Dla mnie jako katolika i osoby praktykującej oczywistym jest to, że dzisiaj musimy się wszyscy troszczyć o siebie nawzajem i o życie również w kościołach. I dlatego rząd powinien jak najszybciej zająć się obroną życia, być może w mechanizmie komisji wspólnej rządu i episkopatu. Ostatni raz obradowała w 2018 r., zajmując się obroną życia w kontekście obrony przed wymyśloną historią z gender. Dzisiaj potrzebujemy bronić życia Polaków również w kościołach, nie tylko w sklepach, siłowniach, szkołach i przedszkolach. To nie jest opowieść o prześladowaniu Kościoła, to jest dzis opowieść o ratowaniu życia i do tego ratowania życia powiniśmy stanąć wszyscy, ministrowie, biskupi, proboszczowie, szeregowi wierni, posłowie i zwykli obywatele”.

Prof. Urszula Demkow powiedziała co powinno być zrobione w obszarze ochrony zdrowia: „Umieramy w szybkim tempie, sytuacja jest dramatyczna, dlatego apelujemy o optymalizację do walki z pandemią. Apelujemy o lepsze zarządzanie centralne. Apelujemy, aby nie zabierać możliwości leczenia dla chorujących na inne choroby niż Covid-19. Należy szukać zasobów kadrowych wśród stażystów lub studentów ostatnich lat studiów medycznych. Należy poszukać zasobów kadrowych i sprzętowych wśród służb mundurowych”.

Paulina Henning-Kloska mówiła o współdziałaniu państwa z samorządem: „Samorządy muszą być z wyprzedzeniem informowane o działaniach podejmowanych przez rząd. Powinny otrzymywać pełną informację o osobach przebywających na kwarantannie lub w izolacji. Powinny mieć też listę ekspertów, aby móc konsultować swoje działania.”

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close