Hormon związany z aktywnością fizyczną wpływa na replikację koronawirusa
Hormon o nazwie iryzyna, produkowany przez mięśnie po dłuższym wysiłku fizycznym, może hamować namnażanie się wirusa SARS-CoV-2 – poinformowali brazylijscy naukowcy z Uniwersytetu São Paulo. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Molecular and Cellular Endocrinology”.
Iryzyna bierze udział w procesie brązowienia tkanki tłuszczowej (przemianie niekorzystnej białej tkanki tłuszczowej w bardziej korzystną brunatną). Główną funkcją brunatnej tkanki tłuszczowej jest produkowanie ciepła poprzez spalanie cukrów i trójglicerydów. Wpływa ona także na aktywność makrofagów, komórek układu odpornościowego uwalniających cytokiny i regulujących proces zapalny.
Podczas analizy ekspresji genów w tkance tłuszczowej naukowcy zaobserwowali, że iryzyna wpływała na geny związane z replikacją wirusa SARS-CoV-2. Po kontakcie ludzkich adipocytów z iryzyną zmniejszyła się ekspresja genów TLR3, HAT1, HDAC2, KDM5B, SIRT1, RAB1A, FURIN i ADAM10. Geny te regulują aktywność genu ACE2, który odgrywa kluczową rolę w procesie replikacji wirusa, gdyż koduje białko, z którym koronawirus łączy się zakażając komórki.
Iryzyna powodowała także trzykrotne zwiększenie poziomu transkrypcji genu TRIB3. Ekspresja tego genu zmniejsza się wraz z wiekiem, co może przyczyniać się zwiększenia ryzyka wystąpienia COVID-19 u osób starszych.
„U osób otyłych częściej występuje niższy poziom iryzyny, a wyższy poziom białka ACE2, dlatego są one bardziej narażone na cięższy przebieg choroby” – zauważa autorka analizy (DOI: 10.1016/j.mce.2020.110917) Miriane de Oliveira.
Podczas kolejnych badań naukowcy będą testować wpływ iryzyny na komórki zainfekowane SARS-CoV-2, aby lepiej poznać jej działanie.(PAP)