KardiochirurgiaZdrowie

Balonowa angioplastyka płucna szansą dla pacjentów z CTEPH

Balonowa angioplastyka płucna jest szansą w leczenia pacjentów z przewlekłym zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym (CTEPH) i może być skuteczna u tych, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnej operacji chirurgicznej.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Lewis Katz School of Medicine na Temple University wykazało, że usunięcie zakrzepów w tętnicach płucnych znacznie poprawiło jakość życia i zdolność wysiłkową pacjentów.

Balonowa angioplastyka płucna polega na umieszczeniu małej rurki w żyle pachwinowej, a następnie wprowadzeniu długiego cewnika na drucie do tętnic płucnych, gdzie pod kontrolą aparatu rentgenowskiego identyfikowany jest zator. Mały balonik jest następnie używany do powolnego otwierania blokady, podczas gdy ciśnienie krwi poza blokadą jest jednocześnie monitorowane. Pacjenci są zazwyczaj przytomni i otrzymują łagodne środki uspokajające oraz znieczulenie miejscowe podczas zabiegu.

Balonowa angioplastyka płucna jest przeprowadzana w trakcie wielu sesji zabiegowych i ma stopniowe i celowe podejście, aby zapobiec powikłaniom, zwłaszcza krwawieniu do płuc.

Dzięki ciągłemu doskonaleniu procedury udało się zmniejszyć ryzyko krwawienia i teraz można wykazać, że balonowa angioplastyka płucna jest nie tylko stosunkowo bezpieczna, ale także związana z kluczową poprawą nadciśnienia płucnego i wydolności funkcjonalnej.

Więcej o wynikach prac opublikowanych w JACC Advances można przeczytać po polsku w portalu: pulmonologiczny.pl

Tagi

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close