
Zaawansowana technologia 3D i precyzja chirurgów Wielkopolskiego Centrum Onkologii pozwoliły uratować uśmiech i pełną sprawność 26-letniego pacjenta, u którego wykryto groźny guz żuchwy. Dzięki nowatorskiej operacji lekarze nie tylko usunęli zmienioną chorobowo część, ale również perfekcyjnie odtworzyli jej kształt korzystając z wirtualnego planowania.

Lekarze z Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii przeprowadzili skomplikowaną operację rekonstrukcji żuchwy u 26-letniego pacjenta, który został skierowany przez stomatologa z podejrzeniem guza w lewej części żuchwy.
Po przeprowadzeniu zaawansowanej diagnostyki obrazowej oraz badań histopatologicznych specjaliści zdecydowali o konieczności operacji. Zabieg, trwający około 7 godzin, wymagał współpracy dwóch zespołów operacyjnych – resekcyjnego i rekonstrukcyjnego.
Dzięki nowoczesnemu planowaniu 3D specjaliści precyzyjnie odwzorowali kontur twarzy pacjenta. Rekonstrukcja żuchwy została wykonana przy użyciu kości strzałkowej, z jednoczesnym odtworzeniem stawu skroniowo-żuchwowego. Niezwykle istotnym elementem operacji było zachowanie ciągłości nerwu twarzowego, co umożliwiło pacjentowi szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.
Dzięki zastosowaniu planowania 3D pacjent nie ma żadnych ubytków kosmetycznych, a zapewnienie ciągłości żuchwy z rekonstrukcją stawu pozwala na prawidłową ruchomość żuchwy i nie wpływa negatywnie na jakość połykania.
– Pacjent czuje się dobrze, już w pierwszej dobie po zabiegu był w stanie się porozumiewać. Po około 10 dniach rozpocznie odżywianie naturalną drogą. Do aktywności i normalnego życia będzie mógł wrócić po miesiącu – przekazują chirurdzy zespołu operacyjnego.
W operacji wzięło udział 8 chirurgów głowy i szyi, 7 pielęgniarek- instrumentariuszek, zespół anestezjologiczny, w skład którego wchodzą lekarz i 2 pielęgniarki oraz obsługa techniczna- w sumie ponad 20 osób.
– Operacja, która trwa wiele godzin wymaga nieprawdopodobnego skupienia i odpowiedniej kondycji psychofizycznej. Musimy spełnić oczekiwania chorego, które są dla nas najważniejsze – usunąć w całości guz, zachowując czystość onkologiczną oraz zachować funkcję narządu, który został usunięty, żeby jakość życia chorego była na przyzwoitym poziomie. Tak duży zespół może osiągać sukces, wówczas, jeżeli komunikacja między poszczególnymi uczestnikami jest bardzo dobra, odpowiedzialna, to właśnie gwarantuje sukces – mówi prof. Wojciech Golusiński, Kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej.
Operacja odbyła się w Wielkopolskim Centrum Onkologii, będąc kolejnym dowodem na wysokie kompetencje wielu specjalistów i zespołu pracującego na Sali Operacyjnej.
Tylko interdyscyplinarność i współpraca wielu specjalistów gwarantuje dobry efekt terapeutyczny.
Pacjent nie tylko zachował naturalny kształt twarzy, ale również będzie mógł normalnie mówić i jeść. Ten nowatorski zabieg to ważny krok w rozwoju chirurgii rekonstrukcyjnej, dający nadzieję pacjentom wymagającym skomplikowanych operacji w obrębie twarzoczaszki.
Wielkopolskie Centrum Onkologii