Onkologia

Jak rozmawiać, by leczyć? Komunikacja z pacjentem na konferencji w Wielkopolskim Centrum Onkologii

Wielkopolskie Centrum Onkologii stało się miejscem wyjątkowego spotkania, które połączyło naukę, empatię i praktykę. W dniach 21-22 listopada 2024 roku w Poznaniu odbyła się konferencja „Komunikacja medyczna w onkologii. Teoria i praktyka”. To interdyscyplinarne spotkanie zgromadziło ekspertów z całej Polski, otwierając nowy rozdział w podejściu do leczenia onkologicznego.

 To dwa dni prelekcji, warsztatów i dyskusji o kluczowej roli empatycznej komunikacji w leczeniu onkologicznym.

  • Konferencja była również okazją do uroczystego otwarcia Wielkopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego.

Przełomowe wydarzenie zgromadziło dziesiątki specjalistów – lekarzy, pielęgniarki, psychologów, psychoonkologów i studentów, którzy przez dwa dni wymieniali się wiedzą i doświadczeniami na temat skutecznej komunikacji w onkologii. Celem konferencji było podkreślenie kluczowej roli komunikacji w procesie diagnozy, leczenia i opieki nad pacjentami onkologicznymi.

–  Tematyka konferencji to odpowiedź na potrzeby zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Diagnoza często jest momentem, kiedy między chorym a jego rodziną pojawiają się kłopoty w komunikacji, choroba dotyczy nie tylko chorego, ale i jego rodziny. W sytuacji, kiedy spotykamy się z cierpieniem chorego, warto zakomunikować o swojej obecności, gotowości do wysłuchania, pozwolenia na odreagowanie emocji, których nie da się złagodzić żadnym słowem. Pacjent oczekuje od nas naturalnych reakcji, czyli takich, jakich dotąd doświadczał. Chorzy często przyznają, że chcą, żeby rodzina ich wysłuchała, pozwoliła im na płacz, złość. Oni nie oczekują pocieszenia, ale potrzebują obecności, zrozumienia i towarzyszenia. Zapamiętajmy te słowa – mówiła mgr Monika Smólska, Kierownik Pracowni Psychologii Klinicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Rola personelu medycznego jest równie ważna. Skuteczna komunikacja z pacjentem to nie tylko narzędzie – to sztuka, która może wspierać leczenie i dawać nadzieję – dodawała mgr Monika Smólska.

Fot. Materiały prasowe

W ramach wydarzenia odbyły się prelekcje, warsztaty oraz dyskusje prowadzone przez specjalistów w dziedzinie medycyny, psychologii i psychoonkologii. W ciągu dwóch dni poruszono kluczowe tematy, takie jak wpływ empatii na leczenie czy radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Uczestnicy mieli okazję poznać praktyczne techniki rozmowy z pacjentem, które zwiększają skuteczność terapii i budują relację opartą na zaufaniu. Konferencja pokazała, jak ważne jest włączenie aspektów psychologicznych do codziennej praktyki medycznej, aby wspierać nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne pacjentów.

Kulminacyjnym punktem konferencji było uroczyste otwarcie Wielkopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego – inicjatywy, która ma na celu wspieranie pacjentów, ich rodzin oraz zespołów medycznych w regionie, oraz poprawę jakości opieki nad pacjentami. Nowo powstały oddział będzie miejscem integracji środowisk medycznych i psychologicznych, organizując szkolenia, warsztaty, badania i działania edukacyjne.

– Każde słowo ma znaczenie. Empatyczna, przemyślana komunikacja to nie tylko narzędzie, ale kluczowy element wsparcia pacjenta i skutecznego leczenia. Wierzymy, że razem możemy tworzyć onkologię na miarę XXI wieku – bardziej empatyczną, bardziej ludzką i bardziej skuteczną – podkreślał mgr Jan Gruszka, Prezes Wielkopolskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego i Psycholog w Pracowni Psychologii Klinicznej WCO.

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button