Zdrowie

Jak TikTok wpływa na nasze zdrowie psychiczne? To skomplikowane

Wraz z powstaniem platformy TikTok, wiele osób zastanawiało się nad jej potencjalnym wpływem na społeczeństwo, w szczególności na zdrowie psychiczne. Według pierwszego w swoim rodzaju badania naukowców z University of Minnesota Twin Cities, platforma mediów społecznościowych i jej unikalny algorytm może służyć zarówno jako przystań, jak i utrudnienie dla użytkowników zmagających się ze swoim stanem psychicznym.

Badania naukowców zostaną opublikowane w materiałach z konferencji Association for Computing Machinery (ACM) Conference on Human Factors in Computing Systems. Swoje badania zaprezentują na nadchodzącej konferencji odbywającej się w dniach 23-28 kwietnia.

Dzięki rozmowom z użytkownikami TikTok, zespół z University of Minnesota stwierdził, że platforma dała wielu osobom poczucie poznania siebie i poczucie wspólnoty, którego nie mogli znaleźć w innych mediach społecznościowych. Jednak, jak stwierdzili badacze, algorytm TikTok wykazywał również niepokojącą tendencję do wielokrotnego narażania użytkowników na treści, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia psychicznego.

„TikTok jest źle rozumiany przez ludzi, którzy nie korzystają z platformy” – wyjaśnił Stevie Chancellor, autor pracy i adiunkt w University of Minnesota Department of Computer Science & Engineering. “Myślą o niej jako o platformie rozrywkowej lub miejscu, w którym wszyscy otrzymują diagnozę ADHD. Nasze badania pokazują, że TikTok pomaga ludziom znaleźć informacje dotyczące społeczności i zdrowia psychicznego. Ale, ludzie powinni również mieć na uwadze jego algorytm, jak działa i kiedy system dostarcza im rzeczy, które są szkodliwe dla ich dobrego samopoczucia.”

TikTok różni się od innych platform mediów społecznościowych tym, że jest przede wszystkim kierowany przez algorytm systemu rekomendacji, który wyświetla filmy, które myśli, że polubisz na swoim feedzie, w przeciwieństwie do pokazywania postów z kont, które śledzisz. Chociaż może to być dobre do wyświetlania większej ilości treści, które lubisz, może również prowadzić do króliczej nory negatywnych treści, z której prawie nie da się uciec, stwierdzili badacze.

„TikTok to ogromna platforma dla treści dotyczących zdrowia psychicznego,” powiedziała Ashlee Milton, pierwsza autorka artykułu i doktorantka z dziedziny informatyki i inżynierii na Uniwersytecie Minnesoty.

„Ludzie zwykle skłaniają się ku mediom społecznościowym, aby znaleźć informacje i innych ludzi przechodzących przez podobne sytuacje. Wiele z naszych rozmówców mówiło o tym, jak pomocne były te informacje o zdrowiu psychicznym. Ale w pewnym momencie, ze względu na sposób działania kanału, będzie on dostarczał ci coraz więcej tego samego rodzaju treści. I wtedy może się to zmienić z pomocnego w coś, co wywołuje niepokój i jest wyzwalaczem złych emocji.”

Badacze odkryli, że kiedy użytkownicy wpadają w szkodliwą spiralę negatywnych treści, często nie mają ucieczki. Interfejs TikTok zawiera przycisk “Nie jestem zainteresowany”, ale uczestnicy badania stwierdzili, że nie robiło to żadnej różnicy w treściach, które pojawiały się w ich feedach.

Uczestnicy badania stwierdzili również, że trudno jest rozróżnić, kiedy autorzy filmów na TikTok zamieszczają emocjonalne lub pełne emocji treści dotyczące zdrowia psychicznego w sposób autentyczny, a kiedy po prostu “gonią za popularnością”, aby zdobyć więcej followersów i polubień. Wielu uczestników było zmuszonych do zrobienia sobie przerwy lub całkowitego zaprzestania korzystania z platformy z powodu stresu, jaki wywoływała.

Według badaczy z University of Minnesota, to wszystko nie oznacza, że TikTok jest zły. Ale, jak powiedzieli, jest to przydatna informacja, o której należy pamiętać podczas korzystania z platformy, zwłaszcza dla celów zdrowia psychicznego.

„Jeden z naszych uczestników badania żartobliwie nazwał stronę ‘For You’ dopaminowym automatem do gry” – powiedziała Milton. „Uczestnicy opowiadali o tym, jak będą kontynuować przewijanie feeda, tylko po to, żeby dotrzeć do dobrego posta, ponieważ nie chcieliby zakończyć przeglądania na złym poście. Ważne jest, aby móc rozpoznać, co się dzieje, i powiedzieć: Dobra, nie róbmy tego.

To badanie jest pierwszym z serii opracowań naukowych, które Chancellor i Milton planują napisać na temat mediów społecznościowych, platformy TikTok i zdrowia psychicznego.

„Ashlee i ja jesteśmy zainteresowani tym, jak platformy społecznościowe mogą promować szkodliwe zachowania u danej osoby, aby ostatecznie móc zaprojektować strategie łagodzące te złe następstwa” – powiedział Chancellor.

“Pierwszym krokiem w tym procesie są rozmowy z ludźmi, aby upewnić się, że rozumiemy ich doświadczenia na platformie TikTok. Potrzebujemy spostrzeżeń od ludzi, zanim my jako informatycy wkroczymy i zaplanujemy naprawę tego problemu.”


Na podstawie inf. University of Minnesota

Tagi

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close