Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Japonia: rząd planuje skrócenie kwarantanny dla podróżujących w interesach

Rząd Japonii planuje skrócenie obowiązkowej kwarantanny dla zaszczepionych przeciw Covid-19 osób podróżujących w celach biznesowych z 10 do trzech dni; zmiana może nastąpić w przyszłym tygodniu – podała we wtorek agencja prasowa Kyodo, cytując anonimowe źródła rządowe.

Złagodzone przepisy kwarantanny covidowej dotyczyć mają zarówno osób przybywających z innych krajów w interesach, jak i Japończyków powracających z takich krótkoterminowych wizyt. Planowane zmiany są związane ze spadkiem liczby wykrywanych w Japonii zakażeń – pisze Kyodo.

Obecnie podróżni zaszczepieni przeciw Covid-19 jednym z preparatów uznawanych przez władze w Tokio muszą przechodzić 10-dniową kwarantannę po przyjeździe do Japonii. W przypadku osób bez takich szczepień kwarantanna trwa 14 dni.

Szef MSZ Toshimitsu Motegi powiedział, że rząd rozważy stopniową rewizję przepisów przeciwepidemicznych, biorąc pod uwagę postęp w programie szczepień i wnioski ze strony środowisk biznesowych, które domagają się rozluźnienia restrykcji na granicach, by pomóc sektorowi turystycznemu.

Według Kyodo ułatwienia mają dotyczyć osób zaszczepionych preparatami opracowanymi przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca, które zostały zatwierdzone w Japonii. Sekretarz rządu Hirokazu Matsuno powiedział jednak dziennikarzom, że władze rozważą rozciągnięcie tych przepisów na osoby, które przyjęły inne szczepionki.

Oczekiwane jest także wznowienie możliwości wjazdu do Japonii dla zagranicznych studentów i stażystów. Uczelnie i firmy chcące ich przyjąć będą musiały zgłosić wcześniej władzom plany dotyczące ich przemieszczania się w Japonii i sposobów zapobiegania infekcjom – przekazały źródła.

W styczniu, po gwałtownym wzroście liczby zakażeń koronawirusem w Japonii, władze zasadniczo zawiesiły możliwość wjazdu do kraju cudzoziemców, w tym biznesmenów. Wpuszczano tylko obcokrajowców przybywających w „specjalnych okolicznościach”, na przykład w sprawach humanitarnych czy interesu publicznego.

Andrzej Borowiak (PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close