Kanagliflozyna i ochrona nerek: badania nad utlenowaniem narządów u pacjentów z cukrzycą
Cukrzyca typu 2 może prowadzić do cukrzycowej choroby nerek, jednak klasa leków powodujących usuwanie glukozy przez nerki wraz z moczem zyskuje coraz większe zainteresowanie. Grupa badawcza pod przewodnictwem naukowców z Osaka Metropolitan University przeprowadziła badania nad tym, jak takie leki mogą wpływać na zdrowie nerek.
Znane jako inhibitory SGLT2 (kotransporter glukozowo-sodowy typu 2), leki te stosowane są w leczeniu cukrzycy typu 2 w połączeniu z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. Zespół badawczy pod kierownictwem profesora nadzwyczajnego Katsuhito Mori z Graduate School of Medicine skupił się na wpływie inhibitora SGLT2, kanagliflozyny, na funkcjonowanie nerek.
Za pomocą technologii BOLD MRI (rezonansu magnetycznego zależnego od poziomu natlenowania krwi), stosowanej zwykle do badania zmian przepływu tlenu w mózgu, zespół wykazał, że u pacjentów stosujących kanagliflozynę przez pięć dni ilość tlenu w nerkach była większa już pierwszego dnia po podaniu leku. Naukowcy uważają, że może to wskazywać na zdolność inhibitorów SGLT2 do poprawy utlenowania nerek, co mogłoby przyczynić się do ochrony tych organów.
„W eksperymentach na zwierzętach poziom tlenu w nerkach można zmierzyć za pomocą mikroelektrody, ale u ludzi jest to niemożliwe” – wyjaśnił profesor Mori. „BOLD MRI pozwala na nieinwazyjny pomiar utlenowania nerek i może stać się ważną technologią w wyjaśnianiu mechanizmów chorób nerek oraz w rozwoju nowych leków terapeutycznych.”
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Endocrinology.
Źródło: Frontiers in Endocrinology (Effects of canagliflozin on kidney oxygenation evaluated using blood oxygenation level-dependent MRI in patients with type 2 diabetes), Osaka Metropolitan University, fot. Adobe