
Kapsułka może pewnego dnia zastąpić zastrzyki z insuliny u diabetyków
Naukowcy z Melbourne zaprojektowali nowy rodzaj doustnej kapsułki, która może oznaczać bezbolesne dostarczanie insuliny i innych leków białkowych.
Współprowadząca badania profesor Charlotte Conn, chemik biofizyczny z RMIT University w Australii, powiedziała, że leki białkowe okazały się wyzwaniem do dostarczenia doustnego, ponieważ leki bardzo szybko ulegają degradacji w żołądku – aż do teraz.
“Tego typu leki są zazwyczaj podawane za pomocą zastrzyku – tysiące diabetyków w Australii potrzebuje zastrzyków z insuliny nawet kilka razy dziennie, co może być nieprzyjemne dla pacjenta i powoduje wysokie koszty opieki zdrowotnej” – powiedziała prof. Conn, z RMIT’s School of Science.
Nowa technologia może być również stosowana do dostarczania innych leków białkowych doustnie – w tym nowego rodzaju antybiotyku doustnego opracowanego przez zespół RMIT.
Zespół przetestował nową doustną kapsułkę z insuliną w badaniu przedklinicznym, a wyniki zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biomaterials Advances.
“Uważamy, że wyniki są naprawdę ekscytujące i przeprowadzamy pakiet badań przedklinicznych, abyśmy mogli jak najszybciej przejść do badań klinicznych” – powiedziała Conn.
W pracy badawczej oceniono działanie doustnych kapsułek zarówno z szybko działającą, jak i wolno działającą insuliną.
“Uzyskaliśmy doskonałe wyniki wchłaniania dla formy wolno działającej – około 50% lepsze niż podawanie insuliny w zastrzykach dla tej samej ilości insuliny” – powiedziała Conn.
Kapsułka osiągnęła dobre wyniki wchłaniania dla szybko działającej insuliny, ale znaczne opóźnienie w przyjmowaniu insuliny w porównaniu z dostawą iniekcyjną prawdopodobnie uczyniłoby ją mniej praktyczną.
“Nasze wyniki pokazują, że istnieje duży potencjał tych doustnych kapsułek w przypadku wolno działającej insuliny, którą diabetycy mogliby pewnego dnia przyjmować oprócz zastrzyków z szybko działającej insuliny” – powiedziała Conn.
“Kapsułki doustne mogłyby być potencjalnie zaprojektowane tak, aby umożliwić dawkowanie w określonych przedziałach czasowych, podobnie jak w przypadku podawania iniekcji. Musimy to dalej zbadać, opracować sposób i poddać rygorystycznym testom w ramach przyszłych badań na ludziach.”
Jak działa kapsułka z lekiem opracowana przez zespół?
“Kapsułka ma specjalną powłokę zaprojektowaną tak, aby nie rozpadała się w środowisku niskiego pH żołądka, zanim wyższe poziomy pH w jelicie cienkim spowodują rozpuszczenie kapsułki” – powiedział dr Jamie Strachan, z RMIT’s School of Science.
“Pakujemy insulinę wewnątrz kapsułki z tłuszczowego nanomateriału, która chroni insulinę tak, aby mogła przekroczyć ściany jelita.”
“W rzeczywistości jest to podobne do tego, jak działają szczepionki Pfizer i Moderna przeciwko COVID, gdzie mRNA w tych szczepionkach jest również pakowane wewnątrz tłuszczów, pomagając utrzymać leki aktywne i bezpieczne podczas dostarczania w organizmie”.
Tańszy i bardziej wydajny sposób dostarczania leków białkowych
Dr Céline Valéry, współautorka badań z RMIT, powiedziała, że użyli tej samej ilości insuliny w kapsułkach doustnych co w przypadku iniekcji.
“W przypadku wielu badań przedklinicznych formuły doustne z konieczności zawierają znacznie wyższe poziomy insuliny, aby osiągnąć taką samą odpowiedź, jak w przypadku dostawy iniekcyjnej. Nie jest to bardzo opłacalny sposób dostarczania leków białkowych, które zwykle są drogie” – powiedziała Valéry, z RMIT’s School of Health and Biomedical Sciences.
“To świetny punkt wyjścia, ale musimy przeprowadzić dalsze próby, aby opracować alternatywną, bezbolesną metodę dostarczania insuliny i innych leków białkowych”.

Na podstawie: Biomaterials Advances
DOI: 10.1016/j.bioadv.2023.213368