KardiologiaZdrowie

Kardiolodzy z Krakowa zaangażują się w projekt medyczny na Ukrainie

Już za kilka miesięcy we Lwowie ruszy projekt krakowskiego kardiologa, prof. Dariusza Dudka, w ramach którego otwarta zostanie pierwsza hybrydowa sala operacyjna na Ukrainie. To przełomowe wydarzenie zaplanowane zostało na jesień tego roku.

W II Polsko-Ukraińskiej Konferencji Medycznej pn. „Choroby serca i naczyń w 2019 roku”, która odbyła się 31 maja br. w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie, wzięło udział ponad 100 lekarzy oraz pracowników służby zdrowia z Ukrainy. Poruszony został temat leczenia chorób serca oraz naczyń, zaprezentowano wyniki najnowszych badań, a także praktyk rozpoznawania, leczenia i profilaktyki zaburzeń związanych z kardiologią. Ponadto Mychajło Hyczka, dyrektor lwowskiego Obwodowego Szpitala Klinicznego, największej placówki w mieście, zapowiedział współpracę polsko-ukraińską w ramach projektu budowy nowej Sali hybrydowej.

− Rozpoczynamy działania mające na celu stworzenie pierwszej hybrydowej sali operacyjnej we Lwowie. To zapowiedź nowego rodzaju przeprowadzania zabiegów, dzięki nowoczesnym technikom, znacząco wpływającym na ułatwienie operacji kardiologicznych oraz kardiochirurgicznych – powiedział kardiolog, prof. dr hab. med. Dariusz Dudek.

Przewaga wspomnianych sal hybrydowych polega na ich znaczących korzyściach dla pacjentów, które polegają na zmniejszeniu inwazyjności zabiegów. Do tej pory powstały w Krakowie dwie takie jednostki operacyjne, w szpitalu w Prokocimiu, a także w szpitalu im. Jana Pawła II.

Prof. Dariusz Dudek wykonał pierwszy zabieg TAVI, założenia zastawki serca bez otwierania klatki piersiowej, w hybrydowej sali operacyjnej w 2008 roku wraz z prof. Jerzym Sadowskim w UJ Collegium Medicum. To był przełom w dziedzinie kardiochirurgii, który obecnie lekarze wraz z dyrekcją pragną powtórzyć na Ukrainie.

Dyrekcja Obwodowego Szpitala Klinicznego we Lwowie zajmie się przygotowaniem powierzchni, w celu zrealizowania projektu, jak również zadba o przeprowadzenie remontów. Natomiast o zakupienie odpowiednich sprzętów oraz szkolnie kadr zadba reprezentacja lekarska z Polski.

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close