Komunikat MZ po spotkaniu w sprawie fizjoterapii i rehabilitacji
Komunikat MZ: 4 listopada br. minister Izabela Leszczyna spotkała się ze środowiskiem fizjoterapeutów, rehabilitantów, pracodawców rehabilitacji oraz pacjentów. W spotkaniu wziął również udział prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z zastępcami, przedstawiciele Krajowej Izby Fizjoterapeutów, konsultanci, lekarze i eksperci.
Rozmowa dotyczyła dwóch regulacji: projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej oraz Zarządzenia Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w zakresie rehabilitacji leczniczej.
W wyniku dyskusji uzgodniono, by kontynuować prace nad rozporządzaniem MZ w sprawie rehabilitacji w ramach zespołu z szeroką reprezentacją zainteresowanych środowisk, który przeanalizuje uwagi, jakie wpłynęły w ramach konsultacji społecznych. Zespół wypracuje optymalny projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom fizjoterapeutów i innych środowisk, a przede wszystkim – jak najpełniej zabezpieczy potrzeby i bezpieczeństwo pacjentów. Rozporządzenie wejdzie w życie najpóźniej w połowie 2025 roku.
Zdecydowana większość zebranych reprezentantów środowiska uznała, że zarządzenie Prezesa NFZ w formie, w której weszło w życie, we właściwy sposób regulować będzie od 1 stycznia 2025 r. dostęp do rehabilitacji w warunkach domowych oraz ambulatoryjnych. Pacjenci nadal będą mieli zabezpieczoną potrzebną opiekę rehabilitacyjną, także w warunkach domowych. Celem zmian wprowadzonych przez Zarządzenie NFZ jest m.in. zapewnienie pacjentom odpowiedniego dostępu do rehabilitacji ambulatoryjnej przy zaspokojeniu potrzeb w zakresie rehabilitacji domowej.
Wdrażane rozwiązania mają usprawnić proces udzielania świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej oraz sprawić by docierała ona jak najszybciej do jak najszerszego grona pacjentów.
Rehabilitacja lecznicza domowa i ambulatoryjna – czym się różnią?
Jeszcze w tym tygodniu NFZ ogłosi konkursy na kontrakty w ramach rehabilitacji domowej, tak by było możliwe objęcie pacjentów rehabilitowanych w domach w umowach na rehabilitację domową.
Dziś pacjenci otrzymują świadczenia z zakresu rehabilitacji w ramach dwóch rodzajów umów zawieranych między NFZ a świadczeniodawcami. Są to: umowa na rehabilitację domową i umowa na rehabilitację ambulatoryjną. Obecnie w ramach umów na rehabilitację ambulatoryjną, możliwa jest też realizacja rehabilitacji w „warunkach domowych”.
W ambulatorium, ale w domu?
Zdarzają się sytuacje, kiedy pacjent po operacji i rehabilitacji w szpitalu (rehabilitacja stacjonarna) nie może samodzielnie stawić się w placówce świadczącej rehabilitację. Dla tych pacjentów właśnie przewidziane jest rozwiązanie w postaci rehabilitacji ambulatoryjnej w warunkach domowych. Zarządzenie Prezesa NFZ zakłada, że w ramach ambulatoryjnej rehabilitacji – do 20% świadczeń może odbywać się w domu pacjenta. Warto zaznaczyć, że niemal 90% placówek świadczących rehabilitację ambulatoryjną nie przekracza progu 20% świadczeń w domu pacjenta.
Nie będzie żadnych ograniczeń, dotyczących rehabilitacji pacjentów w domu, w ramach umowy na rehabilitację domową. Każdy podmiot realizujący rehabilitację może podpisać z NFZ zarówno umowy na rehabilitację domową, jak i rehabilitację ambulatoryjną.
Uporządkowanie systemu
Celem Zarządzenia NFZ jest by pacjenci, którzy korzystają z rehabilitacji ambulatoryjnej w trybie domowym, zostali przeniesieni na kontrakty w ramach umowy na rehabilitację domową. To porządkuje organizację systemu i relacje między NFZ a świadczeniodawcami, natomiast nie wpływa na dostęp pacjentów do rehabilitacji w domu. Dla pacjenta liczy się niezakłócona dostępność do potrzebnych świadczeń, nie zaś rodzaj umowy w ramach których je otrzymują.
Dostępność
Dodatkowo, rozgraniczenie umów w ramach rehabilitacji domowej i ambulatoryjnej pozwoli zabezpieczyć potrzeby pacjentów korzystających z rehabilitacji w placówkach. Warto bowiem zaznaczyć, że rehabilitacja w placówce to dostępność do dodatkowego sprzętu i wyposażenia, wspomagającego pracę z pacjentem – dostęp do tego rodzaju opieki jest kluczowy dla wielu chorych, po to by jak najszybciej powrócili do zdrowia i sprawności.
Ministerstwo Zdrowia