Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Korea Płn.: Kim nakazuje wojsku “ustabilizować” dostawy leków

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un przewodniczył w niedzielę nadzwyczajnemu posiedzeniu Biura Politycznego i nakazał użycie wojska do ustabilizowania dostaw leków w Pjongjang – poinformowała agencja Reutera, cytując pólnocnokoreańskie media. W zeszłym tygodniu Korea Północna po raz pierwszy potwierdziła, że zmaga się z epidemią koronawirusa.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Biura Politycznego, które odbyło się w niedzielę, Kim skrytykował “nieodpowiedzialne” podejście do pracy oraz zdolności organizacyjne i wykonawcze rządu i sektora ochrony zdrowia publicznego – podała państwowa agencja prasowa KCNA. Kim oświadczył, że leki zakupione przez państwo nie docierają do ludzi na czas.

Według doniesień północnokoreańskich mediów, Kim nakazał wysłanie “potężnych sił” wojskowego korpusu medycznego w celu “natychmiastowego ustabilizowania zaopatrzenia medycznego w Pjongjang”.

KCNA podała również, że północnokoreański lider odwiedził apteki znajdujące się w stolicy, aby dowiedzieć się, jak wygląda zaopatrzenie w leki i ich sprzedaż.

Władze Korei Północnej twierdzą, że “duża część” dotychczasowych zgonów była spowodowana przez ludzi “nieostrożnie zażywających leki z powodu braku wiedzy i zrozumienia choroby zakaźnej wywołanej wirusem oraz prawidłowej metody leczenia”. Władze w Pjongjang podały w niedzielę, że łącznie zmarły 42 osoby, podczas gdy kraj rozpoczął czwarty dzień blokady, której celem jest powstrzymanie epidemii wirusa.

Ogółem ogłoszono 820 620 podejrzanych przypadków, z czego 324 550 jest w trakcie leczenia.(PAP)

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close