Koronawirus a ZUS – zwolnienie z obowiązku opłacania składek – pytania i odpowiedzi
Dziś odpowiadamy na Wasze pytania związane ze zwolnieniem z obowiązku opłacania składek ZUS w związku z epidemią koronawirusa.
Kogo dotyczy zwolnienie z obowiązku opłacania składek?
- osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące,
- pracowników,
- osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług.
Jakie składki podlegają zwolnieniu?
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek obejmuje składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.
Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca w celu zwolnienia z obowiązku opłacania składek?
1) prowadzić działalność gospodarczą przed dniem 1 lutego 2020r;
2) być jest mikro-przedsiębiorcą;
3) osiągnąć przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek nie wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. – w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność zobowiązanej do opłacania składek wyłącznie na własne ubezpieczenia (ograniczenie dotyczy wyłącznie osób nie zatrudniających pracowników!!!).
Czy przedsiębiorca deklarujący podwyższoną podstawę wymiaru składek np. 250% przeciętnego wynagrodzenia, będzie zwolniony od obowiązku opłaty składek?
W przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność zwolnieniu z tytułu nieopłaconych składek podlegają należności z tytułu składek ustalone od obowiązującej ją najniższej podstawy wymiaru tych składek.
Kim jest mikroprzedsiębiorca?
Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w dwóch ostatnich latach obrotowych spełnił poniższe wytyczne:
- średniorocznie zatrudniał, nie więcej niż 10 pracowników;
- jego roczny obrót netto, ze sprzedaży towarów i usług czy też wszelkich operacji finansowych nie przekroczył 2 milionów euro (w równowartości polskich złotych);
- sumy aktywów bilansu końcowego, nie przekraczają 2 milionów euro (w równowartości polskich złotych).
Czy zus naliczy odsetki?
W przypadku zwolnienia z tytułu nieopłaconych składek, składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. są finansowane z budżetu państwa. Odsetek za opóźnienie w opłacaniu składek nie nalicza się.
Jak ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek?
Płatnik składek zobowiązany jest do złożenia wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., nie później niż do dnia 30 czerwca 2020 r.
Co musi zawierać wniosek?
1) dane płatnika składek:
a) imię i nazwisko, nazwę skróconą;
b) numer NIP i REGON, a jeżeli płatnikowi składek nie nadano tych numerów lub jednego z nich – numer PESEL lub serię i numer dowodu osobistego albo paszportu,
c) adres do korespondencji;
2) oświadczenie płatnika składek potwierdzające uzyskanie w lutym 2020 r. przychodu z działalności nie wyższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.;
3) inne informacje niezbędne do umorzenia składek;
4) podpis wnioskodawcy.
Wniosek o zwolnienie z opłacania składek może być złożony w formie dokumentu papierowego albo elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Czy płatnik składek zobowiązany jest przesyłać do zus deklaracje rozliczeniowe za okres zwolnienia z obowiązku składek?
Za marzec, kwiecień i maj 2020 r. płatnik składek zobowiązany jest przesyłać deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne na zasadach i w terminach określonych w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zgodnie z tymi przepisami zwolniony jest z obowiązku ich składania.
Jaki czas ma zus na podjęcie decyzji o zwolnieniu?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwalnia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia przesłania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięczny należnych za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek, a w przypadku gdy płatnik składek zwolniony jest z obowiązku ich składania – w terminie nie dłuższym niż 30 dni od terminu, w którym powinna być opłacona składka za ostatni miesiąc wskazany we wniosku o zwolnienie z opłacania składek.
Czy w razie zwolnienia z obowiązku zapłaty składek będę podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu?
Osoba, której składki na ubezpieczenie zdrowotne zostały zwolnione z obowiązku ich opłacania zachowuje prawo do świadczeń określonych w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Czy w razie przedłużenia się epidemii będę zwolniony ze składek za następne miesiące?
Rada Ministrów może w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, określać inne okresy zwolnienia z tytułu nieopłaconych składek niż określone w ustawie mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.
Czy rolnicy objęci są zwolnieniem z opłacania składek?
Osoby objęte ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników zwalnia się z opłacania składek na to ubezpieczenie za drugi kwartał 2020 r.
Mam nadzieję, że powyższym wpisem rozwiałam Państwa wątpliwości. Więcej informacji na www.wbrewzus.pl
Autorzy: Kancelaria radcy prawnego – Kinga Matyasik-Ochlust – www.wbrewzus.pl
Kinga Matyasik-Ochlust – radca prawny