Koronawirus na ŚwiecieŚwiat

Kraje azjatyckie ustawiają się w kolejce po lek Molnupiravir na Covid-19, który jeszcze nie został zatwierdzony

Japonia, Tajlandia, Korea Południowa i Australia prowadzą rozmowy z amerykańską firmą farmaceutyczną Merck w sprawie zakupów leku na Covid-19, który przechodzi końcową fazę tekstów klinicznych – donosi agencja Reutera.

Eksperymentalny, doustny lek przeciwwirusowy Molnupiravir jest przeznaczony dla pacjentów z łagodnymi objawami zakażenia. Ma być przyjmowany przez 5 dni co 12 godzin, by zapobiec pogorszeniu stanu chorego. Firma Merck, w oparciu o średnioterminowe raporty z badań klinicznych przeprowadzonych w Japonii i innych krajach, przekazała 1 października, że Molnupiravir może „zmniejszyć o połowę ryzyko hospitalizacji i zgonu u pacjentów z umiarkowanymi objawami Covid-19”.

Australia i państwa azjatyckie, w tym Japonia, wyraziły swoje zainteresowanie zakupem amerykańskiego leku i prowadzą rozmowy w tej sprawie. Rząd Tajlandii negocjuje nabycie tabletek niezbędnych do 200 tys. kuracji, Australia szykuje się do zakupu leku na 300 tys. kuracji. Koreańska Agencja Kontroli i Prewencji Chorób otrzymała z budżetu 41,7 miliardów wonów (ponad 35 mln dolarów) na zakup leku.

W bliskiej perspektywie czasu spodziewany jest globalny wzrost popytu na Molnupiravir, dlatego coraz więcej państw już dziś dąży do zapewnienia swoim społeczeństwom dostępu do preparatu, którego podanie jest łatwe, a oczekiwana skuteczność wysoka. Dotychczasowe leki na Covid-19 dostępne na japońskim rynku – Sotrowimab i koktajl przeciwciał Ronapreve – wymagają dożylnego zastosowania.

Merck planuje wkrótce złożyć do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wniosek o zezwolenie na użycie Molnupirawiru w trybie awaryjnym. Firma wystąpi też do ministerstwa zdrowia w Tokio o zgodę na produkcję i sprzedaż preparatu w Japonii. Rząd Stanów Zjednoczonych w czerwcu podpisał kontrakt z Merck na zakup 1,7 mln dawek Molnupirawiru za 1,2 mld dolarów, który ma zostać zrealizowany, gdy tylko lek przejdzie pomyślnie wszystkie wymagane procedury. (PAP)

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close