Koronawirus w PolscePolska

Kraska: Prognozy? 40 tys. dziennych przypadków, za ok. 10 dni

269 osób przegrało walkę z covidem. Ta liczba jest dla mnie najbardziej smutna, ponieważ wiem, jako lekarz, że tych zgonów mogliśmy uniknąć, jeżeli byśmy się zaszczepili. Te osoby, które są zaszczepione, przeważnie nie umierają – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Kraska był w środę gościem w Radiu Zet. “Niestety nie mam dobrych wiadomości. Dzisiaj mamy zdecydowanie więcej. Jest to 18 550 nowych przypadków zakażenia koronawirusem” – powiedział wiceminister.

“To jest wzrost tydzień do tygodnia o 77 procent. Obserwujemy bardzo duży wzrost. No i 269 osób przegrało walkę z covidem. Ta liczba jest dla mnie najbardziej smutna, ponieważ wiem, jako lekarz, że tych zgonów mogliśmy uniknąć, jeżeli byśmy się zaszczepili. Te osoby, które są zaszczepione, przeważnie nie umierają” – podkreślił.

“Wczoraj wykonaliśmy ponad 84 tys. testów. Wielu pacjentów nie zgłasza się na wykonanie testu, bo uważa, że to zwykłe przeziębienie czy grypa” – zaznaczył Kraska dodając, że w ciągu ostatniej doby 578 osób trafiło do szpitali.

Wiceminister zdrowia wskazał, że w przypadku mutacji Delta zdecydowanie szybciej pojawiają się ciężkie objawy. “Delta w tej chwili jest praktycznie w 100 procentach” – wyjawił.

“Prognozy, które mamy w tej chwili, w tych czarnych scenariuszach mówią o 40 tys. dziennych przypadków zakażenia koronawirusem. Kiedy? Za ok. 10 dni” – powiedział.

Z kolei na pytanie, kiedy pracodawca będzie mógł weryfikować to, czy jego pracownik jest zaszczepiony odpowiedział, że “być może na następnym posiedzeniu Sejmu będzie taki poselski projekt ustawy, który będzie procedowany”. “Jaki będzie jej los – zobaczymy” – dodał. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close