
Lek stosowany w menopauzie, Duavee, może zapobiegać inwazyjnemu rakowi piersi – wyniki badania klinicznego
Lek Duavee, zatwierdzony już przez FDA do leczenia objawów menopauzy, może również zapobiegać rozwojowi inwazyjnego raka piersi – wynika z najnowszych danych z wieloośrodkowego badania klinicznego fazy 2 prowadzonego przez Northwestern Medicine.
Dr Swati Kulkarni, główna badaczka i profesor chirurgii piersi na Wydziale Medycyny Feinberga Uniwersytetu Northwestern, przedstawi wyniki badania w niedzielę, 1 czerwca, podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) w Chicago. Dr Kulkarni jest dostępna do wywiadów zarówno przed, jak i po konferencji.
W badaniu wzięło udział 141 kobiet po menopauzie, u których zdiagnozowano przewodowego raka in situ (DCIS) – nieinwazyjną formę raka piersi uznawaną za stan przedrakowy, który co roku diagnozuje się u około 60 000 kobiet w USA.
Uczestniczki z 10 ośrodków w całym kraju zostały losowo przydzielone do przyjmowania przez około cztery tygodnie – między diagnozą a zaplanowaną operacją piersi – albo leku Duavee (czyli połączenia sprzężonych estrogenów i bazedoksyfenu), albo placebo.
Zespół Kulkarni stwierdził, że lek istotnie zmniejszał proliferację komórek w tkance piersi, co jest kluczowym wskaźnikiem postępu choroby nowotworowej. W przeciwieństwie do innych leków profilaktycznych stosowanych w raku piersi, które mogą wywoływać poważne działania niepożądane i często zniechęcają pacjentki do terapii, Duavee był dobrze tolerowany przez uczestniczki badania.
„Najbardziej ekscytujące jest to, że lek opracowany w celu poprawy samopoczucia kobiet w okresie menopauzy może również zmniejszać ryzyko rozwoju inwazyjnego raka piersi” – powiedziała dr Kulkarni, będąca także chirurgiem piersi w Northwestern Medicine i członkinią Centrum Kompleksowego Leczenia Raka im. Roberta H. Lurie na Uniwersytecie Northwestern.
Dr Kulkarni zaznacza, że z Duavee mogą najbardziej skorzystać kobiety o podwyższonym ryzyku raka piersi z powodu wcześniejszych zmian o wysokim ryzyku, takich jak atypowa hiperplazja przewodowa (ADH), atypowa hiperplazja zrazikowa (ALH), rak zrazikowy in situ (LCIS) czy wcześniejszy DCIS – które jednocześnie doświadczają objawów menopauzy. Kobiety te zazwyczaj nie mogą przyjmować klasycznych terapii hormonalnych, co znacząco ogranicza ich możliwości leczenia objawów menopauzy. Duavee może stanowić dla nich obiecującą alternatywę.
Chociaż potrzebne są większe badania z dłuższym okresem obserwacji, zanim Duavee będzie można oficjalnie uznać za lek profilaktyczny w raku piersi, dr Kulkarni podkreśla, że wstępne wyniki są bardzo obiecujące – zwłaszcza że lek jest już zatwierdzony przez FDA i powszechnie dostępny.
Źródło: Northwestern University