Leki sercowo-naczyniowe mogą zmniejszać ryzyko demencji
Powszechnie stosowane leki sercowo-naczyniowe są powiązane z niższym ryzykiem demencji w starszym wieku, wynika z nowego badania Karolinska Institutet opublikowanego w Alzheimer’s & Dementia: Journal of the Alzheimer’s Association.
Choroby układu krążenia i demencja stanowią poważne wyzwania dla zdrowia publicznego, które powodują znaczne obciążenie zarówno dla opieki zdrowotnej, jak i społeczeństwa. Nowe badanie przeprowadzone przez Karolinska Institutet w Szwecji pokazuje, że długotrwałe stosowanie popularnych leków sercowo-naczyniowych wiąże się z niższym ryzykiem demencji w późniejszym okresie życia.
„Widzimy wyraźny związek między długotrwałym stosowaniem tych leków – pięć lat lub dłużej – a zmniejszonym ryzykiem demencji w starszym wieku” – mówi Mozhu Ding, adiunkt w Instytucie Medycyny Środowiskowej Karolinska Institutet i jeden z głównych autorów artykułu.
Naukowcy wykorzystali szwedzkie rejestry krajowe. Do badania włączono około 88 000 osób w wieku powyżej 70 lat, u których zdiagnozowano demencję w latach 2011-2016, a także 880 000 osób z grupy kontrolnej. Informacje na temat leków sercowo-naczyniowych uzyskano ze szwedzkiego rejestru leków na receptę.
Wyniki pokazują, że długotrwałe stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych, leków obniżających poziom cholesterolu, leków moczopędnych i leków rozrzedzających krew wiąże się z od 4 do 25 procent niższym ryzykiem demencji. Kombinacje leków miały silniejsze działanie ochronne niż gdyby były stosowane osobno.
„Poprzednie badania koncentrowały się na poszczególnych lekach i określonych grupach pacjentów, ale w tym badaniu przyjęliśmy szersze podejście” – mówi Alexandra Wennberg, badaczka stowarzyszona z Institute of Environmental Medicine i druga główna autorka artykułu.
Naukowcy odkryli również, że wręcz przeciwnie, stosowanie leków przeciwpłytkowych może być związane z wyższym ryzykiem demencji. Leki przeciwpłytkowe to leki stosowane w celu zapobiegania udarom i powstrzymywania płytek krwi przed zlepianiem się. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że leki te zwiększają ryzyko mikrokrwawień w mózgu, które są związane z pogorszeniem funkcji poznawczych.
Według naukowców badanie to jest ważnym elementem układanki w poszukiwaniu nowych metod leczenia demencji.
„Obecnie nie mamy lekarstwa na demencję, więc ważne jest, aby znaleźć środki zapobiegawcze” – mówi Alexandra Wennberg.
Naukowcy podkreślają znaczenie dalszych badań, zwłaszcza randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych, aby lepiej zrozumieć mechanizmy stojące za odkryciami. Będą oni między innymi nadal badać, w jaki sposób dieta i styl życia, oprócz leczenia farmakologicznego chorób sercowo-naczyniowych, wpływają na ryzyko rozwoju demencji.
Badania zostały przeprowadzone przez Karolinska Institutet i Lund University przy wsparciu finansowym Karolinska Institutet.
Źródło: Alzheimer s & Dementia (Use of common cardiovascular disease drugs and risk of dementia: A case-control study in Swedish national register data)
DOI: 10.1002/alz.14389