Polska

Licealistka Krystyna Paszko zdobyła nagrodę EKES za Solidarność Obywatelską

Prowadzony przez licealistkę Krystynę Paszko sklep internetowy „Rumianki i bratki”, będący ratunkiem dla ofiar przemocy domowej, jako jeden z 23 projektów z UE i Zjednoczonego Królestwa został nagrodzony przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny za wybitny wkład w walkę z pandemią COVID-19 i jej katastrofalnymi skutkami.

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, organ doradczy reprezentujący europejskie społeczeństwo obywatelskie na szczeblu UE, ogłosił 17-letnią wrażliwą społecznie, pochodzącą z Warszawy harcerkę i działaczkę na rzecz klimatu zwyciężczynią konkursu. Swój wybór umotywował tym, że jej projekt jest wybitnym przykładem niezwykłej solidarności podczas kryzysu związanego z COVID-19.

Projekt „Rumianki i bratki” oferuje ofiarom przemocy domowej w dobie pandemii COVID-19 praktyczną pomoc, umożliwiając nawiązanie w tajemnicy kontaktu z psychologami i policją. W swoim fikcyjnym sklepie na Facebooku, pierwszym tego rodzaju w Polsce, ofiary przemocy mogą „kupować” wybrane produkty lub zadawać pytania na temat „oferowanych” towarów. Może to być wołanie o pomoc, które jest przekazywane bezpośrednio policji. „Kupowanie” niektórych produktów może również sygnalizować potrzebę wsparcia psychologicznego, a „nabywca” kontaktuje się z wolontariuszem, który przekazuje fachową wiedzę i porady.

Lista 23 laureatów, wśród których znalazła się Krystyna Paszko, została ogłoszona podczas wirtualnej ceremonii wręczenia nagród EKES 15 lutego. Każdy zwycięzca otrzymał nagrodę o wartości 10 tys. EUR.

Wręczając nagrody, wiceprzewodniczący EKES ds. komunikacji Cillian Lohan stwierdził, że EKES wielokrotnie podkreślał, że solidarność i ukierunkowane wspólne działania mają kluczowe znaczenie dla przetrwania pandemii. „Jedyną skuteczną reakcją na taki kryzys jak pandemia jest szybkie, stanowcze i wspólne działanie. Można z tego wyciągnąć wnioski, jak radzić sobie z innymi kryzysami, niezależnie od tego, czy mają one charakter społeczny, gospodarczy czy też środowiskowy” – zaznaczył.

Nagrody zostały wręczone za projekty z 21 krajów Unii Europejskiej. Jedną nagrodę przyznano za projekt o wymiarze transgranicznym, a jedną – organizacji ze Zjednoczonego Królestwa, co miało pokazać, że EKES pragnie utrzymać ścisłe powiązania ze społeczeństwem obywatelskim Zjednoczonego Królestwa pomimo wystąpienia tego kraju z UE.

Chociaż EKES zamierzał znaleźć laureata w każdym państwie członkowskim UE i w Zjednoczonym Królestwie, z sześciu krajów nie otrzymał żadnych zgłoszeń nadających się do udziału w konkursie.

Z pełną listą zwycięzców można zapoznać się poniżej i na naszej stronie internetowej.

Wyróżnione inicjatywy zostały wyłonione spośród 250 wniosków złożonych przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego, osoby fizyczne i prywatne przedsiębiorstwa. Motywem przewodnim wszystkich projektów była solidarność i pokazywały one kreatywne i skuteczne sposoby sprostania wyzwaniom związanym z kryzysem, których skala jest często porażająca.

Większość inicjatyw adresowana była do słabszych grup społecznych lub osób najbardziej dotkniętych kryzysem, takich jak osoby starsze lub młode, dzieci, kobiety, mniejszości, migranci, bezdomni, personel medyczny lub pracownicy i pracodawcy.

Tematyka nagrodzonych projektów dotyczyła pięciu głównych kwestii: dostaw żywności i pomocy dla słabszych grup społecznych, wyposażenia medycznego, usług doradczych, usług edukacyjnych i informacji o pandemii oraz kultury.

„Rumianki i bratki” Krystyny Paszko zostały wyróżnione jako jeden z projektów skupiających się na kwestii usług poradnictwa. W tej kategorii zgrupowano projekty oferujące wsparcie online w różnych dziedzinach, w tym w zakresie zdrowia psychicznego, doradztwa prawnego lub wirtualnej pomocy dla ofiar przemocy domowej.

W czasach izolacji społecznej, gdy ofiary są często skazane na stałą obecność sprawcy przemocy, mogą nie mieć możliwości zadzwonienia na policję czy telefon zaufania dla ofiar przemocy domowej. Osoby doświadczające przemocy domowej nie mają żadnej alternatywy, ponieważ nie mogą opuścić domu, by udać się do pracy, sklepu, na spotkanie z przyjaciółmi czy nawet na spacer. Projekt Krystyny Paszko oferuje zatem niezbędną pomoc i już pomógł wielu osobom.

Jego wyjątkowość polega na tym, że został stworzony przez młodą osobę, która posługuje się metodami komunikacji łatwo dostępnymi dla tej grupy wiekowej. Projekt stanowi wyraźną odpowiedź na konkretne potrzeby w dobie lockdownu, który dla ofiar przemocy domowej często oznaczał uwięzienie na niewielkiej przestrzeni z ich oprawcą.

Zdaniem Krystyny Paszko pomaganie innym to coś naturalnego. „Nie mogę sobie wyobrazić życia bez pomagania innym. Całe moje życie jest służeniem innym. To harcerstwo nauczyło mnie takiej postawy” – powiedziała.

Europejski Komitet Ekonomiczny-Społeczny

Tagi

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close