Koronawirus w Polsce

Łódź: Miejskie Centrum Medyczne uruchomiło rehabilitację pocovidową

Miejskie Centrum Medyczne im. Rydygiera w Łodzi uruchomiło zabiegi rehabilitacyjne dla osób, które przeszły COVID-19 i nawet po wyzdrowieniu odczuwają skutki choroby. Pacjenci mogą korzystać z ćwiczeń przywracających sprawność 3 razy w tygodniu przez 2 do 6 tygodni.

“Wystarczy, aby pacjent, który przeszedł COVID-19, zgłosił się do swojego lekarza pierwszego kontaktu czy lekarza specjalisty i poprosił o skierowanie na rehabilitację pocovidową. A my, dzięki naszym specjalistom, postaramy się pomóc wrócić do normalności. Rehabilitacja – w zależności od potrzeb danego pacjenta i jego stanu zdrowia – trwa od 2 do 6 tygodni” – poinformowała prezes MCM im. Rydygiera Marta Nowak.

W ramach rehabilitacji pocovidowej przygotowano specjalne zestawy ćwiczeń, np. wysiłkowe na rowerze stacjonarnym czy na bieżni. Są też ćwiczenia oddechowe, wzmacniające, czyli poprawiające sprawność oddechową, krążeniową. Poradnia przyjęła już pierwszych pacjentów; jest wśród nich Barbara Kamińska, która przeszła covid w październiku 2020 r.

“Wszystko zaczęło się bólem głowy; czułam się źle, zaczęłam tracić smak, bolały mnie mięśnie, a w nocy odczuwałam strach, wręcz panikę. Na szczęście pobyt w szpitalu nie był konieczny, ale nie przeszłam choroby łagodnie. Nadal jestem pod opieką neurologa ze względu na bóle głowy. Mam też zmiany na płucach i duszności” – zaznaczyła pacjentka.

Już po pierwszych zabiegach zauważalna była poprawa samopoczucia; zmniejszyły się duszności i ból w klatce piersiowej. “Zostały mi jeszcze niewielkie zawroty głowy, ale mam nadzieję, że wraz z końcem zajęć ustąpią. Na początku, przyznaję, ćwiczenia były dla mnie męczące. Robiłam przerwy, oddech był ciężki. Ale z każdym spotkaniem idzie nam coraz lepiej” – mówi Barbara Kamińska.

Aby zapisać się na zabiegi, należy kontaktować się z rejestracją poradni MCM Rydygiera przy ul. Próchnika. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta ocenia stan pacjenta i do jego potrzeb dobiera zestaw zabiegów.

“Mierzę ciśnienie, tętno, saturację, liczbę oddechów. Oceniam, jak szybko pacjent się męczy. Robimy testy wysiłkowe. Podobną kontrolę robimy w połowie zabiegów. Na ostatniej wizycie zaś porównamy, jak było na początku i jak jest po rehabilitacji” – wyjaśniła fizjoterapeutka Aneta Łatkowska.

Rehabilitacja pocovidowa odbywa się trzy razy w tygodniu i trwa – w zależności od potrzeb pacjenta – od 2 do 6 tygodni.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close