Szczepienia

Łódź przygotowuje szczepienia w ponad 300 szkołach

Dzieci i młodzież, których rodzice wyrażą na to zgodę, będą mogły zaszczepić się przeciw COVID-19 w szkołach i współpracujących z nimi poradniach – poinformował w czwartek Urząd Miasta Łodzi. Miasto będzie koordynować akcję szczepień w ponad 300 placówkach oświatowych.

“Od początku sierpnia dyrektorzy łódzkich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych rozmawiają z miejskimi centrami medycznymi o organizacji szczepień dla uczniów w samych placówkach lub w pobliskich przychodniach zdrowia. Według naszych danych w Łodzi zaszczepione zostało ok. 42 proc. osób w wieku od 12. do 19. roku życia, czyli około 18 tysięcy uczniów. 24 tysiące 12-19 latków z Łodzi nie przyjęło zaś szczepionki przeciwko koronawirusowi i to do tych młodych ludzi – a przede wszystkim ich rodziców – kierujemy naszą akcję” – podkreślił dyrektor Departamentu Pracy, Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Łodzi Piotr Bors na konferencji prasowej w czwartek.

Magistrat przypomniał, że przeciwko koronawirusowi szczepione mogą być dzieci i młodzież od 12. roku życia. Uczniom od 12. do 18. roku życia może być podana szczepionka Pfizera, a od niedawna również Moderny. Oba preparaty podaje się w dwóch dawkach: drugą dawkę Pfizera sugeruje się podać po 21 dniach, a Moderny po 28 dniach. Każdą z tych szczepionek mogą przyjąć także uczniowie powyżej 18 lat.

“W przypadku młodzieży do 18. roku życia zgodę na szczepienie może wyrazić tylko rodzic, dlatego też łódzkie szkoły, które wyraziły chęć współpracy przy organizacji szczepień – a jest ich na dziś około 80 – już 1 września, na pierwszych spotkaniach z rodzicami, przekażą informację, że w tej szkole jest możliwość organizacji szczepień” – wyjaśnił dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ Szymon Kostrzewski.

Dodał, że w zależności od możliwości miejskie przychodnie będą mogły zorganizować akcję szczepień w placówce oświatowej lub w pobliskiej poradni. Tak będzie np. w XXIII Liceum Ogólnokształcącym, którego budynek stoi w bezpośrednim sąsiedztwie poradni należącej do Miejskiego Centrum Medycznego “Widzew” przy al. Piłsudskiego 157.

“Jesteśmy po rozmowach z przychodnią. Jeśli uczniowie naszego liceum będą zainteresowani szczepieniami, szkoła będzie organizowała wyjścia na konkretną godzinę do tej placówki” – zaznaczyła wicedyrektorka XXIII LO Katarzyna Mielech.

W przypadku dzieci od 12 do 15 lat podczas kwalifikacji do szczepienia, którą u lekarza pierwszego kontaktu przechodzi pacjent, konieczna będzie obecność rodzica. Poradnie deklarują, że młodych pacjentów będzie badał lekarz pediatra.

Jeśłi chodzi o starszych uczniów – od 16 do 18 lat – obecność rodzica nie będzie konieczna, jednak kwestionariusz o stanie zdrowia, który należy dostarczyć przed szczepieniem, będzie musiał być podpisany przez opiekunów.

Łódź ma obecnie 23 miejskie punkty szczepień w różnych dzielnicach – w tym trzy powszechne punkty szczepień, które mogą szczepić nawet 2 tys. osób dziennie.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close