Koronawirus w Polsce

Lubelskie: najwięcej chorych z COVID-19 w szpitalach od początku pandemii

Obecnie w województwie lubelskim przebywa w szpitalach 1777 osób z COVID-19 – to najwięcej chorych od początku pandemii. Nowe łóżka zakaźne powstaną w tym tygodniu m.in. w Dęblinie i w szpitalu tymczasowym w Lublinie. Przy szpitalu wojewódzkim w Chełmie zacznie działać od wtorku izolatorium.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że obecnie 1777 pacjentów leczonych jest w szpitalach na Lubelszczyźnie z powodu COVID-19, z czego 128 na łóżkach respiratorowych.

Dodał, że szczyt hospitalizacji w trzeciej fali epidemii odnotowano w naszym regionie 12 kwietnia, gdy ok. 1650 zakażonych przebywało w szpitalach. “Dzisiejszy wynik – 1777 hospitalizacji – to największy stopień hospitalizacji od początku pandemii” – przekazał Sprawka. Dodał, że w ciągu minionej doby o 114 osób wzrosła liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Wojewoda uprzedził, że w bieżącym i następnym tygodniu spodziewany jest dalszy wzrost liczby hospitalizowanych, co ma związek z rekordowymi statystykami zakażeń z poprzedniego tygodnia. “Zakładając, że nie będzie dalszego wzrostu zakażeń, to najtrudniejszym okresem pod względem hospitalizacji będą najbliższe dwa tygodnie. To by oznaczało, że w okolicach 20 listopada mielibyśmy szczyt hospitalizowanych” – ocenił Sprawka.

W poniedziałek na Lubelszczyźnie dostępnych jest 1905 łóżek dla osób z potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w tym 1695 łóżek dla dorosłych, 54 dla dzieci, 155 respiratorowych dla dorosłych, jedno respiratorowe dla dzieci. Natomiast łóżek izolacyjno-obserwacyjnych dla osób z podejrzeniem zakażenia jest 103.

Wojewoda przypomniał, że w poniedziałek dodatkowe łóżka COVID-19 dla dorosłych powstały w szpitalu wojskowym w Lublinie i w Puławach. Natomiast łóżka covidowe dla dzieci uruchomiono w Łukowie i w Białej Podlaskiej.

W tym tygodnie kolejne miejsca powstaną w szpitalu wojskowym w Dęblinie i w szpitalu tymczasowym w Lublinie. “Od wtorku przy szpitalu wojewódzkim w Chełmie rozpocznie działalność izolatorium. Rozpoczynamy od 8 łóżek, do końca tygodnia będzie ich 35. Gdyby okazało się, że potrzeby są większe, to będzie możliwość zwiększenia o kolejne 35 łóżek” – poinformował wojewoda lubelski.

Lech Sprawka zaznaczył, że w tej chwili najtrudniejsza sytuacja pod względem zakażeń jest w centralnej części województwa, chodzi o Lublin, pow. puławski, lubartowski, radzyński. Jednocześnie podkreślił, że dynamika wzrostu zakażeń w województwie lubelskim ma tendencję do wyhamowywania. Ma świadczyć o tym fakt, że poniedziałkowy wzrost zakażeń – tydzień do tygodnia -wyniósł na Lubelszczyźnie 10,94 proc., podczas gdy w skali kraju to ponad 49 proc. Dodał, że wskaźnik R – mówiący o tym ile osób zaraża jedna osoba zakażona – wynosi w Lubelskiem 1,19, a w całym kraju – 1,49.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 7,3 tys. przypadkach COVID-19 w Polsce, w tym 730 w woj. lubelskim. W kraju zmarły trzy osoby. Lubelszczyzna miała w poniedziałek najwyższy w Polsce wskaźnik zakażeń 34,7 na 100 tys. mieszkańców.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

Tygodnik Medyczny

Zdrowie, system ochrony zdrowia, opieka farmaceutyczna, farmacja, polityka lekowa, żywienie, służba zdrowia - portal medyczny

Najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close